Utekli před pronásledováním do Lužice

Město Herrnhut, česky Ochranov, odkud hvězda pochází, leží nedaleko českých a polských hranic a má české kořeny. Spíše tedy moravské. Asi třítisícové město založili v Horní Lužici v roce 1772 evangelíci Jednoty bratrské z Čech a Moravy, kteří prchli před pronásledováním katolickou církví. Útočiště našli na panství hraběte Zinzendorfa.

Byli to němečtí potomci z okolí Fulneka, vedl je tesař Kristian David. Bratří, ke kterým se přidávali až do roku 1732 další uprchlíci z českého království, založili v Herrnhutu Obnovenou Jednotu bratrskou ochranovskou. Odtud se vydávali na misie po celém světě. Odcházeli dospělí, doma nechali děti, které se vzdělávaly v internátech.

Prostorová vyučovací pomůcka

Hvězda se zrodila jako vyučovací pomůcka v 19. století, její obliba brzy z malé vsi přešla do regionu, odtud se velmi rychle šířila. Nyní je známa po většině zemí.

Hvězdu jako pedagogický prvek vyrobil bratrský vychovatel k 50. výročí založení internátu v obci Niesky/Nízký. V Lužici najdete řadu obcí se jmény velmi podobnými českým. Lužičtí Srbové se učili v Praze, mají i svůj dům v ulici U lužického semináře.

Dostávali ji jako připomínku domova

Stodeseticípou hvězdu složil roku v roce 1821 vychovatel, poté ji nechávali učitelé skládat žáky při výuce matematiky a geometrie. Měli si procvičovat prostorovou představivost. Po úspěchu hvězdy se začala vyrábět v manufakturách a obchodovat. V misiích zůstávali děti povětšinou i na svátky, z Německa jim zasílali jako dárek a připomenutí jejich původu hvězdu.

Tak se rozšířila do světa, najdeme ji i v Jižní Americe, také v některých zemích Afriky, zvláště na jihu.

Pouze tři barvy

V ochranovské manufaktuře Herrnhuter Sterne se hvězdy vyrábějí celý rok a rozesílají do všech stran. Ročně jich vyrobí přes 200 tisíc.

Prvotně měla bílo-červenou barvu, symboly nevinnosti a krve Ježíše. K nim přibyla ještě žlutá.

Moravský Mojžíš

Kristiána Davida (1692 -1751) nazývali božským tesařem, moravským Mojžíšem či apoštolem a tvůrcem Ochranova. Z Moravy přivedl do Horní Lužice prvních 10 bratří, posléze založili 1772 osadu.

David se vydával do světa jako misionář, putoval do Holandska, do Pobaltí, v roce 1733 založil s dalšími bratry misii v Grónsku. Zakládal osady i v Americe, konkrétně v Pensylvánii. Tady založili s dalšími bratry osadu a nynější ústředí Moravských bratří v Bethlehému. Zemřel v Ochranově v únoru 1751.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.