Jezevčík na kolejích

Jízda Lössnitským údolím dlouhá 17 kilometrů z Radebeulu končí v Radeburgu. Přitom mine sedm romantických mlýnů. Sasové úzkokolejce přezdívají Jezevčík (Lössnitzdackel).

Historické vlaky na trati o rozchodu 750 mm vyjíždějí z Radebeulu, města, v němž stojí Villa Shatterhand, sídlo spisovatele dobrodružných románů Karla Maye. Zde se zrodili Vinnetou a jeho bílí bratři Old Shatterhand, Firehand, Surehand, přítel Sam Hawkins, zrovna jako Kara ben Nemsí se svým věrným sluhou Hádžím Halefem Omarem ben hádží Abú'eml Abbásem ibn hádží Dávúdem al Gossarem. May tu má muzeum. Úzkokolejka ho má na nádraží též.

Romantickou krajinou

Úzkokolejku uvedli do provozu roku 1884, souprava každodenně přirachotí po 19 mostech, na trati je 11 stanic. Krajina je plná rybníků a vřesovišť. V Moritzburgu s barokním loveckým zámkem přejíždí koleje tramvaje o rozchodu 1450 mm.

Stala se výletní lokálkou

Lössnitská dráha měla sloužit především pro zemědělství, lesnictví a průmysl v Radeburgu, které potřebovalo spojení s Drážďany. Brzy po otevření se však vytvořila pravidelná výletní linka do oblasti moritzburskýcb rybníků. V padesátých letech minulého století dosáhla dráha s 28 vlaky denně svého vrcholu.

Dnes dráha jezdí denně se šesti až sedmi páry vozů. Jako první jezdí každé ráno moritzburští školáci "jezevčíkem" do školy v Radebeulu.

Víkend úzkokolejky

Ve dnech 16. a 17. září se konají slavnosti úzkokolejky Lössnitzgrundbahn, a to jako každoročně v jejích stanicích Radebeul, Moritzburg a Radeburg. Oba dny se uskuteční 11 zpátečních jízd historických parních vlaků nejen z Lössnitzgrundbahn, ale na 17 km dlouhé trati uvidíte i vlakové soupravy saské královské železnice a německých říšských drah.

Moritzburg pořádá tento víkend velké nádražní slavnosti se stany, divadelními představeními a programem pro děti. V Radebeulu je otevřeno muzeum úzkokolejky, na nádraží bude jezdit historická drezína. V sobotu večer se koná v Radebeulu noční fotopřehlídka vlakových souprav se světelnými efekty.

Lössnitská úzkokolejka v číslech

Délka: 16,55 km, stanice: 11, rozchod kol: 750 mm, maximální rychlost: 25 km/h, budovy: 19 mostů, 210 m dlouhá hráz přes území rybníka Dippelsdorfer,  provozovatel: SDG Sächsische Dampfeisenbahngesellschaft mbH.

Celoročním provoz úzkokolejky: Na trase Radebeul-Ost - Moritzburg a zpět jezdí úzkokolejka šestkrát denně, vždy s parní lokomotivou a jedním otevřeným vozem. Až do Radeburgu a zpět jezdí dva spoje denně.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.