Chlapeckému sboru na počest

Je to pocta sboru, který slaví 800. výročí založení. Chlapci budou zpívat i při zahájení Striezelmarktu (vánočních trhů) 24. listopadu odpoledne. Ucho hrnku je stylizováno jako houslový klíč. V minulém roce si odnesli návštěvníci adventních Drážďan asi 63 tisíc hrnků.

Modrý hrnek používá jednotně většina stánků prodávajících na Štrýclmarktu teplé nápoje, například na punč, ale především na svařák čili »glýwajn« (Glühwein). Hrneček s horkým svařeným vínem přijde u většiny obchodníků na Štrýclmarktu na 2,50 eura plus záloha tj. dohromady zhruba 5,50 eura.

Vymění vám ho za čistý

Na hrníček se platí k ceně horkého nápoje záloha tzv. Pfand (3 eura), kterou všichni prodejci při odevzdávání prázdných hrnků vracejí. Hrníčky jsou »přenosné«, můžete je vrátit v kterémkoliv stánku zmíněného vánočního trhu, který tyto hrníčky rovněž používá.

Pokud si hrníček chcete vzít s sebou domů, můžete si u stánku požádat a nechat si svůj od vína zašpiněný vyměnit za čistý, abyste si od zbylých kapek vína něco nezašpinili. Dobře funguje například věta »Ich möchte die Tasse mit nach Hause nehmen. Dürfte ich, bitte, eine saubere haben?« (Chtěl/a bych si hrneček vzít domů. Můžete mi prosím dát čistý?).

Bude o ně jako vždy velký zájem

Rodinná firma Kannegießer vyrobila pro 582. drážďanský Štrýclmarkt 50 000 nových hrníčků v pruské modři se žlutým letopočtem 2016 a číslovkou pět set osmdesát dva. Na přední straně hrníčku je, stejně jako v minulém roce, reliéf s nápisem »Dresdner Striezelmarkt seit 1434 tj. Drážďanský Štrýclmarkt, od roku 1434«.

O hrnky je velký zájem, obchodníci je téměř vždy všechny vyprodají. Drážďany mají jedny z nejnavštěvovanějších vánočních  trhů, Češi je vždy berou útokem.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.