Když zrovna nejede loď proti proudu, určitě se objeví z druhé strany, vracející se s návštěvníky, kteří čerpali mok přímo u pramene.

Za každým plavidlem se po přejetí vytvoří dlouhá vlna, na tu je nutné naskočit a nechat se nést po proudu tady ještě modrého až zelenomodrého Dunaje.

Ve výklenku za zatáčkou, kam není z pláže vidět, se choulí vysoko nad řekou socha Jana Nepomuckého. 

K pláži se dostanete pohodlnou stezkou od Kelheimu, cestou narazíte na výtečnou restauraci, mají tu moc dobré rybí speciality. Stezka je upravená pro cyklisty, každou chvíli tu nějaký prosviští. Proud v Břichu Dunaje, jak se  tento úsek řeky nazývá, je hodně rychlý, řeka teče ve zúžení, okolní scenérii si plně vychutnáte při plavbě lodí do kláštera. Už jsem to tu absolvoval několikrát, je to nádherný výlet, je příjemné  ho spojit s návštěvou Řezna, ale chce to minimálně dva dny. Jakmile se vydáte po okolí, zjistíte, že čím víc jste toho viděli, tím víc byste ještě vidět měli, od kulturních památek po přírodu.

Do Dunaje s rozmyslem

Dunajskou soutěsku vyhlásili Bavoři jako přírodní rezervaci už v roce 1840. Roku 1978 obdrželo území status Evropské přírodní dědictví. Tento úsek řeky je hojně vyhledáván i vodáky, co chvíli kolem vás projedou kanoisté, kajakáři nebo rafty.

Protože je proud opravdu rychlý, nemá cenu přeceňovat síly a hrát si na Nibelungy, je to pro dobré plavce. Klidné koupací místo najdete kousek proti proudu u brány do kláštera, velká pláž v kamenitopísčité zátoce s mělkou vodou je spíš rodinná. Tady se přistává na prohlídku kláštera.

Klášter plný  piva

Benediktýnský klášter, často zasažený povodněmi, poslední byla téměř devastující, založili na příkaz bavorského knížete Tasila skotští a irští mniši. Psal se rok 620, pivo se začalo vařit o hodně později, roku 1050. Barokní přestavbu kláštera povýšeného Ludvíkem III. Bavorským na opatství provedli bratři Asamové. Je to něco jako pražský Břevnov v záhybu Dunaje.

Komplex je obrovský, velkou část zabírá pohostinství, na dvoře je místo pro více než 1500 hostů. Sehnat tu sezení chce chvíli trpělivosti. Bavoři i Nebavoři si tu vesele trunkují, sklo jen cinká, vůně pečených kolen a zelí je cítit na hony daleko. Nelze si nedat taky. Další pivní tankovačka je na lodích.

Klášterní kostel zasvětili svatému Jiřímu Drakobijci, jeho polychromovaná jezdecká socha je barokním skvostem. Klášter obývá 14 mnichů, starají se o okolní farnosti.

Pan Monument

Kelheimem jsme začali, Kelheimem končíme. Nad půvabným historickým městem stojí na Michelsbergu kruhová  Hala osvobození (Befreiungshalle). Na příkaz Ludvíka I. Bavorského ji v letech 1842 až 1863 vystavěli jako připomínku porážky Napoleona. Slavnostně ji otevřeli k 50. výročí bitvy u Lipska. Tenhle monument nevynechejte, stojí rozhodně za prohlídku. Temnou skvrnou byla nacistická pochodňová shromáždění ve 30. letech minulého století.

www.kelheim.de

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.