Středozemní ostrovy, Balkán a severní a vnitřní Německo?

Ve Středomoří bude zřejmě turistický tlak na  část Řecka, Baleáry, Maltu, i když místní arabská komunita se netváří při návštěvě ostrova moc přátelsky, navíc zdejší resorty nejsou nafukovací. Teplé moře nabízí Balkán, Chorvatsko, Černá Hora, zatím málo objevená Albánie, Bulharsko, na řadu asi přijde i opomíjené Rumunsko.

Od  většinou studeného Baltu jsme v posledních dvaceti letech emigrovali na jih, nyní to vypadá  na návrat, cestovky ve velkém nabízejí Rujánu, Usedom... Poslední dobou je v létě Baltské moře nádherně koupací a není to sem daleko. Blíže jsou v Německu výborné destinace v oblasti berlínských jezer a zejména pro nás takřka neznámá meklenburská jezerní oblast.

To jsou vyloženě místa pro rodinnou rekreaci, rozlehlé vodní pláně uprostřed borových lesů, bílé písečné pláže, něco jako stokrát Máchovo jezero po německu a pokaždé jinak a trochu kulturněji.

Polsko s velkým ale

Vynikající je i polská jezerní oblast Gyžicko a Mazursko, ale chybí pořádná infrastruktura, i polské pobřeží Baltu je skvostné, a kdo navštívil pobaltské republiky, například pláže v Lotyšku, třeba v při letním slunovratu, na takovou dovolenou nezapomene. Jenže je to trochu z ruky.

Slovensko, jednoznačně ano

O hodně blíž, kulturně i jazykově,  to máme sice ne k  moři, ale na Slovensko. Orava (nádrž) je nádherně koupací, rybářská, sem jezdil Jozef Króner, jeden z nejlepších slovenských herců na hlavatku, královnu dravých ryb.

Na Zemplínskou šíravu je to daleko a mimo to zde není pořádné rekreační zázemí, kdysi se vodní ploše říkalo slovenské moře. Pamatují zde i třímetrové vlny a tragicky převrácenou lod s několika mrtvými. O termálech není třeba se bavit, Češi je znají dokonale a chválí.

„Nem tudom...”

 A ještě jednu zemi máme blízko, jazykově nesrozumitelné, ale stále velmi navštěvované Maďarsko. Jenže ani Balaton není nafukovací a letoviska jsou tu v souvislých pásech natlačena na sobě.

Přes noc zábava na lodi, ve dne kultura

Velmi oblíbené jsou dovolené na velkých lodích, plovoucí město jede přes noc a ve dne kotví vždy v nějakém přístavu, a vyráží se za kulturou. Jezdí se nejen po Středozemí, Baltu, Severním moři a do Ruska, ale třeba i v Karibiku nebo jinde po světě.

Takže se asi sejdeme na Rujáně. Nebo že by Fríské ostrovy?

Všude dobře, doma nejlépe. Co třeba Lipno a Šumava?

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.