Varhaník Pavel Svoboda úspěšně prošel úspěšně již třemi koly, včetně semifinále. Dnem D se pro něj stane pátek 15. července a hodinou H 19.15. Právě v tento čas zasedne v lipském kostele sv. Tomáše ke královskému nástroji a bude „bojovat“ o celkové vítězství.

Ve finále je každý z účastníků povinen předvést bezmála hodinový program, v němž samozřejmě nemůže chybět dílo J. S. Bacha a v tomto roce také Maxe Regera, od jehož smrti uplynulo v květnu sto let.

Pavel Svoboda se ve finálovém programu představí jako druhý v pořadí. Nejprve v 18 hodin vystoupí ruská varhanice Alina Nikitina, poté tedy náš zástupce a soutěžní klání uzavře ve 20.30 hodin Kazuki Tomita z Japonska.

Skvělé účinkování varhaníka Pavla Svobody v Lipsku oceňují prostřednictvím sociálních sítí výrazné osobnosti hudebního světa, mezi nimiž nechybí ani houslový virtuos Václav Hudeček nebo vynikající mladý houslista Josef Špaček.

Palce mu budou 15. července večer samozřejmě držet také v Dobrušce, kde v Základní umělecké škole získal hudební základy a kde před šesti lety založil Mezinárodní hudební festival F. L. Věka, jehož je uměleckým ředitelem a který každoročně přitahuje pozornost milovníků hudby z celých východních Čech.

Připomeňme si ještě, že Mezinárodní soutěž J. S. Bacha - Internationaler Johann-Sebastian-Bach-Wettbewerb - je prestižní hudební soutěž v interpretaci klasické hudby, pojmenovaná po světoznámém skladateli, který v Lipsku působil. Soutěž se koná od roku 1950, probíhá v kategoriích varhany, cembalo, klavír, zpěv, housle a violoncello a skládá se ze tří vylučovacích kol. Mezinárodní porota je složena z uznávaných osobností.

Další informace

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.