Sportovci bez spěchu

Narozdíl od jiných různě nadaných sportovců, které je běžně na Stolové hoře vidět, bylo možné tyto sportovce potkat za den i několikrát. Přitom neměli nijak zvlášť naspěch, rádi se zastavili v prudkém stoupání na kus řeči – a taky aby chytili dech.

„Není to závod, ale výzva,” vysvětluje ochotně jedna ze závodnic. „Nepočítá se rychlost, ale počet výstupů za dvanáct hodin.”

Soutěskou na plato

Všichni běží svým tempem po dané trase – od dolní stanice lanovky ve výšce 400 metrů nad mořem po nejobvyklejší výstupové trase Platteklip Gorge na tzv. Western Table, Západní plato.

Osobně cestu nepovažuji právě za zajímavou, většinu cesty do ní praží podzimní slunce, vede po vysokých schodech, ale nejsou na ní žádné objektivně těžké úseky (které by bylo potřeba zajištění umělými pomůckami jako jsou řetězy a stupačky) a aspoň běžci ty zajímavější trasy nepřetěžují.

Po zdolání šesti set výškových metrů se běžci vyhoupnou z chladivého stínu skalnaté soutěsky na vrcholové plato a po jeho okraji je nenáročná pěšina dovede k horní stanici lanovky ve výšce asi 1000 metrů nad mořem.

Vlastní vrchol, nejvyšší bod Stolové hory, se nachází na opačném konci plošiny, vzdálený ještě asi tři kilometry a ležící o necelých sto metrů výš, ale ten naštěstí pro závodníky nebyl jejich cílem. U horní stanice lanovky dostali vodu a pak se panoramatickou lanovkou svezli dolů, aby mohli začít další kolo.

Sport proti kriminalitě

Za každý dokončený výstup věnovali sponzoři 100 jihoafrických randů (odpovídá asi 160 Kč), takže čím víc výstupů, tím více vybrala pořádající charitativní organizace JDJ peněz. Část se věnuje na zřízení nové dětské nemocnice a část na projekt podporující sportovní aktivity v příměstských slumech – něco jako sportem proti kriminalitě.

Ne, že by se tímto způsobem daly vybrat všechny peníze, ale rozhodně je to zajímavý nápad, jak přilákat pozornost sponzorů – podle vyjádření pořadatelů počítají s finální částkou kolem jednoho milionu randů, což už smysl má.

Pivo, ionťák i maséři

Cableway Charity Challange byl dlouhý běh, ačkoli málokdo vydržel šplhat na Tafelberg až do soumraku. Většina borců si připsala 4-5 výstupů, ale potkal jsem i jednoho, co lezl nahoru počtvrté už v půl druhé.

Víc než rychlost rozhodovala vytrvalost a taktika – u dolní stanice lanovky měli sportovci k dispozici malé zázemí s občerstvením, a protože jedním ze sponzorů byl i lokální pivovar Devil´s Peak, bylo především vidět, že si to účastníci užívají opravdu víc jako výzvu, než jako sportovní zápolení.

Nejlepší sobota

Ačkoli je Kapské město proslavené transplantací srdce a většina podobných projektů bývá namířena tímto směrem, líbilo se mi celkové pojetí i organizace celé této akce.

I když běžci výrazně zvětšovali zatížení úzké turistické cesty i čekací dobu u lanovky na cestu dolů, nedocházelo ke konfliktům s běžnými turisty, naopak se běžcům dostávalo nebývalé podpory. Celkem vzato si nádherný sobotní den na Stolové hoře všichni užili.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.