Ekologie a poznávání místní atmosféry

V neděli 5. června obce mezi městečky Cavalese a Predazzo ztichnou. Ovšem pouze zmizí hluk aut, protože v ten den se koná pravidelná akce Fiemme Senz’Auto, tedy Fiemme bez aut.

Má za cíl ukázat, že chodit pěšky, na kole nebo jiných nemotorových prostředcích je v Alpách ten nejlepší způsob, jak si vychutnat zdejší přírodu, architekturu a atmosféru. A v neposlední řadě motivovat místní i návštěvníky k většímu ohledu k životnímu prostředí. Vždyť právě mimo jiné za čistým alpským vzduchem sem turisté jezdí.

Přes uzávěry jen pěší a cyklisté

Přesně v 10:00 uzavře místní policie starou silnici č. 48 známou jako Statale 48 delle Dolomiti, vedoucí celým údolím, a znovu ji otevře až v 17 hodin. Pro všechny budou k dispozici půjčovny bicyklů včetně stále oblíbenějších elektrokol. A pro ty, kteří neradi šlapou po svých ale i do pedálů jsou k dispozici klasické tradiční selské kočáry a povozy, které budou jezdit po celé uzavřené trase. Ta je dlouhá přibližně 13 km, takže ji lze pojmout třeba jako lehký celodenní pěší výlet.

Po celé uzavřené trase je připraven bohatý doprovodný program. Můžete se zaposlouchat do živé hudby, ochutnat místní speciality u degustačních stánků nebo si je tu i zakoupit. Připraveny jsou výstavy a show pod širým nebem, speciálně pro děti pak různé hry a zábavní koutky.

Samozřejmě je připraven dostatek parkovacích míst pro auta podél celé uzavírky. Pro cestovatele, kteří údolím Val di Fiemme pouze projíždějí dále, se nic nemění. Nová silnice, vedoucí po dně údolí zůstává otevřená.

Marcialonga v cyklistickém sedle

Zimní běžecký zévod Marcialonga je obdobou naší Jizerské padesátky, jen je o celých 20 km delší. Organizátoři ale myslí i na další dvě skupiny sportovců, kteří by si chtěli zazávodit pod touto světoznámou značkou. A tak kromě lednové klasické Marcialongy pořádají i podzimní, pořádanou jako půlmaraton a letní 135 km dlouhý cyklistický závod Marcialonga Cycling Craft.

Start i cíl je v Predazzu a cyklisty čeká opravdu nesnadná cesta, protože musejí přejet celkem 3 alpské průsmyky (Passo Lavazè, Passo San Pellegrino a Passo Valles) a přitom překonat dohromady 3279 m převýšení. Start je v 8:00 z náměstí Piazza SS. Apostoli Filippo e Giacomo a dojezd posledních závodníků je plánován okolo 16. hodiny.

Marcialonga Cycling Craft je skutečným cyklistickým svátkem

Závod ale není jen pouhým sledováním závodníků. Je připraven bohatý program pro všechny, které pohyb na dvou kolech jen trochu zajímá. Bike Expo je příležitost, jak si prohlédnout, vyzkoušet a nakoupit vše, co s cyklistikou souvisí.

Živá muzika a aperitiv je samozřejmostí. Pro děti je pak připravena Nutella párty. Mimochodem, děti mají svůj cyklistický závod Minicyckling v sobotu 11. června. Je pro ně připravena přibližně kilometrová trasa uličkami historického centra Predazza. Víkend 11. a 12. června je prostě ve Val di Fiemme zasvěcen cyklistice.

Další informace

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.