Údolí Val di Fiemme nebo také Fleimstal (do roku 1918 bylo součástí rakousko-uherské monarchie) je krásnou zelenou oázou uprostřed trentinských Dolomitů.

V zimě se stává centrem zimních sportů, ale tak trochu jsou opomíjena další roční období, která jsou tu neméně krásná. Jako jedno z mála alpských údolí je hustě zalesněno a tak tu najdete krásné horské turistické cesty, kde ani v létě nepálí slunce, protože vedou převážně lesem.

Smrky pro Stradivariho

V horní partii údolí nad obcí Predazzo se nachází přírodní park Paneviggio jehož některé partie sahají až do nadmořské výšky 3000 m. Kromě několika dobře značených turistických cest tu turisté najdou i velkou ohrazenou oboru, kde lze pozorovat stádo evropských jelenů, vedených skutečně kapitálním samcem.

Park je ale významný kromě jiného také velice kvalitním porostem, mezi kterým se nacházejí takzvané rezonanční smrky. Právě tady našel už koncem 17. století materiál pro své nejlepší nástroje Antonio Stradivari. Dodnes jsou rezonanční smrky z Val di Fiemme vysoce ceněny.

Cyklovýlety po horách i údolím

Z městečka Canazei v údolí Val di Fassa až do Molina di Fiemme vede podél říčky Avisio takřka 50 km dlouhá cyklostezka pro nenáročné cyklisty. Celkové převýšení je pouhých 600 metrů. Cesta se klikatí nejen kolem příjemných vesnických hospůdek, ale v letních dnech jsou vítaným osvěžením úseky vedoucí místními lesy.

Pro náročné cyklisty je připraveno okolo 15 horských tras. Kola, včetně elektrokol, je možné si vypůjčit na místě. A pro znavené cyklisty je k dispozici Fiemme-Fassa Bike Express - autobus, který třikrát denně sváží cyklisty po obou údolích. Pro skutečné profesionály a milovníky výšlapů do strmých kopců jsou pořádány špičkové závody vedoucí přes horské průsmyky ve výšce až 2000 m n. m.

Gastronomické hody

Údolí Val di Fiemme je známé i výjimečnými gastronomickými specialitami. Třeba výrobky místních řeznictví. Dva nejvýznamější Tito a Dagostin nabízejí širokou škálu typických trentinských uzenin - např. trentinský speck až 14 měsíců uzrálý, klobásy luganica z vepřového, kozího, králičího nebo jeleního masa.

V údolí se vyrábějí také výborné sýry. Vyhlášeným je Puzzone di Moena, vyráběný v Predazzo. Tenhle sýr je typický svou vůní, o které svědčí i volný překlad jeho jména - smraďoch z Moeny. Po předchozí domluvě je možné sýrárnu navštívit a prohlédnout si výrobu a samozřejmě ochutnat. Sýrárna v Cavalese zase nabízí, kromě mnoha kozích sýrů, naprostý unikát - uzenou kozí ricottu. Tuhle výtečnou specialitu zimní návštěvníci neznají, protože je sezónní a je k dispozici pouze od jara do časného podzimu.

Z dalších specialit jsou to třeba likéry z rodinné likérky L'Ones, které jsou vyráběny z ručně sbíraných výhradně místních horských bylin a koření. Místní minipivovar s výjimečně dobrými pivy z českého sladu také stojí za návštěvu.

Val di Fiemme tedy není jen zimní ráj, ale celoroční centrum zážitků, odpočinku a poznání. Zcela jistě stojí za návštěvu i mimo zimní sezónu.

www.visitfiemme.it

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.