Půlmiliónová nejsevernější autonomní provincie Itálie, která dříve patřila rakousko-uherské monarchii, má pouze 3 produkty, které jsou chráněny značkou CHZO (chráněné zeměpisné označení). Evropská unie je udělila jihotyrolskému špeku, vínu a jablkům.

A místní s tímhle bohatstvím skutečně umí zacházet. Svědčí o tom například vysoká úroveň místní gastronomie a špičkové vinařství. Každoročním svátkem milovníků dobrého jídla a pití a možností prezentace těchto třech produktů je Genussfestival v Bolzanu. Letos se koná 24. až 26. května.

Jižní Tyrolsko je oblastí s největší koncentrací michelinských restaurací mimo Francii. Vždyť letos tu bylo uděleno celkem 22 michelinských hvězd. A nejedná se o restaurace ve velkých hotelích nebo v turistických centrech. Naopak. Většina jsou restaurace v zapadlých vesničkách. Ale o to vyšší kvalitu nabízejí.

A tak není divu, že mnoho z místních držitelů hvězd na Genussfestivalu bude předvádět své umění a někteří dokonce otevřou kuchařské kurzy pro návštěvníky, aby si mohli něco z hvězdných receptů sami uvařit. Nebude mezi nimi chybět ani Anna Matscher, jediná jihotyrolská "hvězdná" šéfkuchařka.

Jihotyrolský speck nemá s naším špekem nic společného. Je to kořeněná, zauzená a vyzrálá nejlepší část vepřové kýty bez kosti. Zraje nejméně 6 měsíců, takže chuť je takřka dokonalá. U nás jsou známé spíše sušené italské šunky ale jihotyrolský speck je přece jen díky uzení, středoevropské chuti blíže. Celkem 22 výrobců toho s označením CHZO (německy g.g.A) je pod stálou kontrolou a tak jejich produkty mají kvalitu skutečně zaručenou. Speck lze konzumovat zastudena ale jihotyrolští kuchaři z něj dokáží vykouzlit také skutečné kulionářské zázraky.

Která je nejúspěšnější vinařská oblast Itálie ? Ano, je to Jižní Tyrolsko. Právě tady je s ohledem na velikost populace nejvyšší množství vín, oceňovaných každoročně italským nezávislým sdružením Gambero Rosso. Nejvyšší titul "Tři skleničky" (Tre Bicchieri) má letos 26 jihotyrolských vín a například desertní víno Serenade Passito z Kalternu je pravidelně vyhlašováno jako nejlepší dezertní víno Itálie. Na Genussfestivalu samozřejmě nebudou chybět ani ochutnávky vín a setkání s vinaři.

Jablka jsou velkou jihotyrolskou komoditou. Vždyť každé osmé jablko na evropském trhu pochází právě odsud. A nejsou to jen čerstvá jablka, ale také široká škála výrobků z nich. Od moštů, cideru až třeba po sušená jablka, octy nebo hořčice. Skutečným průkopníkem v hledání nových a zajímavých využití jablek je sedlák Karl Luggin. Také ten se na Genussfestivalu se svými biovýrobky představí.

V programu Genussfestivalu jsou exkurze u některých výrobců specku, pěstitelů a zpracovatelů jablek ale také třeba mlékárny nebo tematické vycházky například na téma "Víno a architektura". Na seminářích se můžete také dozvědět, jak degustovat víno, špek nebo jablka a poznat jejich kvalitu. Takže přijeďte do slunného Bolzana a ochutnejte s námi.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.