Studii o účincích zdejšího vína zpracovanou expertním týmem lékařů fakulty Královny Anny zveřejnil nedávno magazin Nature. Byla otištěna i v dalších podobně zaměřených magazínech.

Sardinská vína obsahují molekuly taninu, které jsou účinnější proti kardiovaskulárních chorobám více než dříve vyzdvihované polyfenoly. Tanin zabraňuje kornatění tepen. Místní vína obsahují obojí, a proto jsou při normálním pití jejich účinky tak dobré.

Na vinárničky narazíte na Sardinii na každém kroku, zvláště turistické destinace a samotné Cagliari jimi dokreslují atmosféru jedinečnosti ostrova. Večerní posezení u moře nemá chybu.

Ostrovu se říká Karibik Středomoří, najdete tu vše pro ideální dovolenou, písečné i skalnaté pláže, naprosto divokou přírodu, fantastická místa pro potápění. Výborná jsou místní jídla, včetně langust. Uvidíte tu tisíce megalitických památek z civilizace, o níž se téměř nic neví.

Kolují hypotézy, že Sardinie je bájnou Atlantidou. K objevení  pravěkých staveb pardoxně přispěl obrovský liják, který odkryl základy věže - nuragu. Je jich tu na sedm tisíc. Pak už se objevy jen hrnuly a archeologové šíleli nadšením. Nudit se tu nebudete.

Ochutnejte i v Praze

Nemusíte ale jezdit až na Sardinii, abyste si prodloužili život. Výborná vína spolu s dalšími potravinami, které Sardům tak prospívají, jako jsou  sýry, masné výrobky, artyčoky, vynikající olivový olej a divoké bodláky, nebo kaviár z tuňáka najdete v prodejně sardinských výrobků Di v Praze na Vinohradech.

Trochu jsem si provětral peněženku, ale vzhledem k tomu, že vína znám už z ostrova, chtěl jsem si znovu připomenout jejich chuť. Dopřál jsem si i trochu sýra a nakládaných bodláků. Nemusíte tu nic kupovat, ale červené sardinské korály jsou jedny z nejkvalitnějších na světě. Je to dárek, který žádnou ženu neurazí, A takových tu mají víc. Ale zpět k vínu. Když ne na stáří, aspoň na zdraví.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.