Historické centrum obtéká řeka Tronto a menší říčka Castellano, jež se poté spojí s Trontem. Oba vodní toky tak ve středověku sloužily jako obranná hráz před útočníky. Jedná se o nádherné historické místo s prostornými náměstími i s úzkými uličkami typickými pro středověká města. Nudit se tu rozhodně nebudeme. Parky i kavárny zvou k odpočinku a historické památky k návštěvě.

V úvodu zmiňme jednu zvláštnost - v době před vládou panovníka Frederika II., který je dal zbořit, mělo město stovky věží. Jednalo se o většinou čtyřhranné vysoké věže. Jejich funkce byla prostá, sloužily pro uchování potraviny, byly to v podstatě dnešní lednice.

Nyní zbylo jen pár z původních desítek věží a to v historickém centru, které tvoří náměstí Piazza del Popolo. Zde nalezneme historické objekty a nádherné obdélníkové náměstí s kavárnou Caffè Meletti. Historie této kavárny spadá až do 12. století¨, kdy byla otevřena - je zapsána na seznamu 150 historických italských kaváren. Je umístěna vedle Paláce dei Capitani.

Podává se zde proslulá anýzová pálenka a to opět s dlouhou historií výroby. Interiér na vás dýchne útulností a to i přes velký rozměr kavárny. Je velkým zážitkem dát si zde kávu a vyhlášenou „anýzovku“. Náměstí však žije i ryze současným životem, je zde pořádána řada kulturních akcí.

Každé italské město se pyšní historickými památkami a jinak tomu není ani zde - a tak dalším místem naší návštěvy byla Katedrála sv. Emidia a v jejím sousedství stojící Baptisterium sv. Jana. Tyto objekty se nalézají na Piazza Arringo, kde je také Palazzo dell'Arengo. Palác pochází z konce dvanáctého století. Mezi třináctým a čtrnáctým stoletím byl postaven vedle budovy magistrátu. Dnes je zde galerie a kanceláře magistrátu města.

Další fotografie

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.