Pomalu se blíží hlavní letní sezóna - turisté budou opět vyrážet do přímořských letovisek. Využili jsme klidu a prázdných pláží k návštěvě italského městečka San Benedetto del Tronto.

V jednom z příznivých dní, kdy počasí vyhlíželo stabilně, jsme si vyjeli na moře. V tomto období ještě není stabilní teplota a tak někdy i prší a ze dne na den se může docela radikálně snížit teplota. Zároveň není složité si loď objednat, což naše desetičlenná skupina učinila a vyrazila do přístavu. Zde již na nás čekal kapitán s jeho lodí. Typický mořský vlk nás vřele přivítal, a jelikož jsme mezi sebou měli člověka, jenž uměl italsky, během plavby nám vyprávěl o lodi i všem kolem.

Vypluli jsme na širé moře - podle slov kapitána mělo být klidné. Míjíme molo a přístav plný lodí. Přístav je zde rozdělen na dvě části, v jedné jsou rybářské lodě a v druhé jachty pro soukromé i komerční plavby. Do tohoto místa každé ráno od pondělí do pátku připlouvají rybářské lodě, aby v místní tržnici rybáři prodali své úlovky na burze ryb.

Za posledním výběžkem mola se ocitáme na volném moři a pomalu začínáme pochybovat o jeho klidu. Většina z nás si sedá na příď lodi a pozoruje houpající moře kolem nás. Klidná hladina v přístavu se zde změnila v celkem dost neklidnou hladinu - příď stoupá s každou vlnou, aby se poté vrátila zpět. Trochu to připomínalo jízdu na horské dráze - kapitána vycítil, že na takové vlny rozhodně nejsme připraveni. Přišel k nám a vysvětlil, že při podobném počasí je nejlépe zůstat na zádi, kde to tolik nehoupe.

Rozdělili jsme se tedy na odvážné a ty zbývající, kteří se vydali na zadní část lodi či do kajuty.

Plavba trvala hodinu a půl a kapitán velice ochotně vysvětloval, co který přístroj na kapitánském můstku ukazuje. Opravdu zážitek. V jednu chvilku jsme pod sebou měli deset metrů hloubky - těsně pod námi plavaly více než půlmetrové ryby. To vše bylo vidět na sonaru.

Pobřeží je v těcjto místech celé zastavěné, jelikož městečka na sebe plynule navazují, takže Grottamare, kde se obracíme zpět, je vlastně přímo u San Benedetta del Tronta. Celá oblast se nazývá Palmová riviéra a je na jihu oblasti Marche. Tvoří ji letoviska Cupra Martima, Grottammare a San Benedetto del Tronto, které je jejím hlavním centrem.

Jde o přírodní oblast s bohatou vegetací, s oleandry a až 8 tisíci palmami. Celá oblast palmové riviéry je lemována dlouhými písečnými plážemi obklopenými azurovým mořem.

Moře nám předvádělo svou sílu, počasí se navíc náhle změnilo a začalo foukat a poprchávat, nicméně plavba se pomalu pro většinu z nás stávala příjemným zážitkem. Míjeli jsme bójky, kde se loví mušle, které pak servírují v restauracích, a sledovali - už jako zkušení mořeplavci - vedle plující plachetnici. To již jsme vplouvali zpět do přístavu. Pro turisty v letním období bude tato projížďka určitě ještě příjemnějším doplňkem dovolené.

Další obrázky a video

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.