Nenápadná socha se krčí u moderního kostela na náměstíčku Vieux Marché (Starý trh), další Johanky ve zbroji najdete po městě.

S Janou, zvanou Panna Orleánská, je spjat dopis, který poslala českým husitům, datovaný v březnu 1430. V době, když kališníci nejvíce drancovali po okolí českého království, jim došlo písmo, že podlehli "bezbožným a nedovoleným pověrám". Podobně plenili Angličani Francii, Johanka dokonce hrozila vojenským zásahem. Jelikož ale neuměla psát, zřejmě ho diktovala svému písaři. Je podivuhodné, že v neinternetové době sledovala i zahraniční politiku. 

Most přes Seinu s bustami zámořských objevitelů vás zavede do metropole Normandie, Rouenu. Gotické věže katedrály Notre Dame signalizují, kde je centrum starého města, proslulého hrázděnými domy. Městu se přezdívá kvůli množství památek Gotické Athény, jeho historie sahá do vpádu Římanů do Galie, tehdy ho nazývali Rotomagus. 

Katedrála stokrát jinak

Chrám Matky Boží, jakých jsou ve Francii desítky, je učebnicí gotiky, všechny periody tohoto slohu se na ní podepsaly. Hlavní věžička katedrály je svými 151 metry nejvyšší v zemi, chrám několikrát postihl požár, blesk i tornádo. Pařížská Matka Boží má na výšku necelých 70 metrů. Město utrpělo i za druhé světové války. Katedrála dostala zásah 7 bombami, přesto se nezřítila, zvony se ale roztavily.

Katedrálu si vybral za svůj časosběrný objekt impresionista Cloude Monet, maloval ji v každé roční době, v každou hodinu. Obrazů chrámu namaloval 28.

V katedrále je uloženo srdce legendárního krále Richarda I. zvaného Lví srdce (1157 až 1199). Tělo spočinulo v opatském kostele ve Fontevraultu a vnitřnosti na hradě Chalus. Při balzamování králova těla se zjistilo, že má opravdu abnormálně velké srdce.

Aby se turista moc neunavil, může nasednout do elektrovláčku a obkroužit památky, ti snobštější cestu vykonají ve fiakru.

Raději pěšmo

Pěšky je to nejlepší, můžete se kdekoli zastavit. A je co vidět, honosné hrázděné domy jsou skvostné, je jich tu na dva tisíce, dřevo částečně pochází z vraků potopených lodí. Tahákem je také rouenský orloj. V Česku máme hezčí, a nemyslím tím jen staroměstský, místní ze 16. století ukazuje na rotujícím disku dny a řeckořímské bohy. Další dvě velkolepé církevní stavby, Église St-Ouen a Église St-Maclou, jsou ve stínu hlavní katedrály.

Přes množství historickch památek je Rouen moderní obchodem a kulturou pulzující město. Více se mi líbily přístavy na pobřeží Bretaně nebo města v Normandii, ale třeba návštěva místní galerie s plátny starých mistrů je také velkým zážitkem.

Seina je velmi frekventovaná, ve městě je největší francouzský říční přístav, můžete tu viděti zaoceánské lodě, část aglomerace je průmyslová.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.