Pokud přijíždíte od severu a jedete dál na jih, setkáte se s vrchy majícími i přes 2000 m. n. m., pak narazíte na nižší pohoří a nakonec skončíte ve vápencovém Bonifaciu. Je tu opravdu natolik různorodá příroda, že až žasnete. Vnitrozemí s řekami a soutěskami, pobřeží s plážemi. A ani to nestačí, obě pobřeží jsou značně rozdílná. Na západním jsou velké srázy a divoké moře se spoustou zálivů a zátočin, na východním je mírná rovina zvedající se do kopců. K moři to není nikdy více než 30 kilometrů.  

Korsika je i ostrovem hor, a proto i ostrovem zatáček a prudkých srázů. Jízda autobusem je někdy dost náročná a pohledy do hlubin pod vámi jsou dech beroucí. Na výlety jsme vyráželi z Propriana, z kempu L Esplanade ležícím mezi hlavním městem Ajaccio a městam Bonifacio na západním pobřeží v zálivu Valinco. Nedaleko je město Sartene považované za nejkorzičtější město ostrova. Cesta až do kempu z Prahy trvá zhruba 25 hodin - započítáno je i nalodění na trajekt.

Na ostrově je velmi malá síť veřejné dopravy a pouze jedna úzkokolejná trať vlaku, která je spíše atrakcí pro turisty než dopravním prostředkem. Proto je vhodné přijet buď s cestovní kanceláří a tudíž autobusem, nebo vlastním autem či na motorce. Popř. si přímo na místě půjčit auto.

Pohyb po ostrově byl docela náročný na čas a na dlouhé přejezdy po západním pobřeží - v serpentinách se tu míjejí autobusy velice obtížně a zdlouhavě. A sjezdy a výjezdy po klikatých silnicích zaberou podstatně více času než by turista předpokládal.

I tak jsme stihli navštívit města Bastia, Sartene, Bonifacio, Ajaccio, Propriano a městečko Porto. Viděli jsme skalní věže v Bavelle a skalní okno Trou de la Bombe.

Korsická města mají svou specifičnost a starobylou atmosféru, kde na vás dýchá historie z každé jejich části. Nejvíce to pocítíte v Sartene. Naopak v horách se musí Středoevropan cítit jako doma, některá místa připomínají i naši krajinu, další připomínají Vysoké Tatry. Výlet na věže Bavella a ke skalnímu oknu je nádhernou horskou túrou. Navštívili jsme i skalní útvary Calanche a soutězsku Spelunca i proslulé naleziště menhirů ve Filitose.

Další fotografie

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.