Těm prvním je určeno množství památek v povodí Nilu - od Abú Simbel na jihu přes Luxor po Káhiru a na pobřeží Středozemního moře se rozkládající Alexandrii. Archeologické lokality obsahují starověké chrámy, pyramidy, hrobky faraónů a muzea, pravý ráj pro milovníky časů faraónů a kněží.

VIDEO: Karnak * Chrám královny Hatšepsut

Druhou skupinu přitahují přírodní divy, dané především úchvatným životem pod hladinou Rudého moře. Léta masově navštěvovaná místa, jako např. Hurghada, jednak trpí přesyceností hotelů, a co je dost závažné, korálové útesy jsou tam díky intenzivnímu turistickému ruchu a bezohledným návštěvníkům značně zdevastované. Oproti tomu na Sinajském poloostrově je stále spousta míst, kde lze užít dovolenou v absolutním klidu.

Neplatí to však pro centrální město Sharm el Sheikh na jihu trojúhelníkového poloostrova, vymezeného na západě Suezským průplavem, na východě Akabským zálivem a hranicí s Izraelem a na severu Středozemním mořem. Nikdo by dnes nevěřil, že v roce 1977 zde stály pouze první tři hotely, dnes toto Město míru je plné hotelových komplexů, lemujících pobřeží - lákadlem je zde podmořský národní park Ras Mohamed, ovšem ke klidnému pobytu má toto rušné město daleko.

Sever Sinaje je nebezpečný, operují tam často teroristické jednotky, proto je ideální jižně ležící okolí městečka Dahab, od letiště v Sharmu vzdáleného hodinu jízdy. Dahab je vyhledávaný příznivci windsurfingu, což však neznamená, že se je zde třeba obávat silných větrů. Naopak - oproti rovněž potápěčsky atraktivnímu okolí Marsa Alam zde je i v zimě hladina klidná, a to díky šířce zálivu (zde asi 12 km) a stínění štíty pohoří Sinaj, takže obávaná hrozba černé vlajky - zákazu vstupu do moře, je zde minimální.

VIDEO: Noční Dahab

Pouhých 7 km jižně pod Dahabem pak leží pláž Happy Life Village, ideální tím, že se zde nenachází žádný komplex hotelů, romantiku místa umocňují vysoké hory, tyčící se kousek od pobřeží. Lze odtud bez rizika si pěšky vyjít do horských oáz, odvážnější se mohou pokusit zdolat vytipovaný vrcholek - chce to ovšem pevnou obuv vzhledem k častým suťovým úsekům.

VIDEO: Horská oáza * K vrcholkům hor

Pravý ráj se rozprostře před očima již při prvním vstupu pod hladinu Rudého moře, není třeba žádná potápěčská výstroj - takto zkušeným je určena naopak modravý hlubina Blue Hole severně od Dahabu, ale běžná výbava na šnorchlování, tedy šnorchl, maska a ploutve. Těm, kteří při pozorování a dokumentování podmořského světa postačí plavat na hladině bez občasných ponorů dolů ke dnu, je určen novátorský výrobek, celoobličejová maska, sdružující šnorchl a „potápěčské brýle“. Ovšem více uvidíte, nafotografujete a nafilmujete s klasickou výbavou, již jen proto, že snímky od hladiny vypovídají méně, než portrét „tváří v tvář“.

Na útesu u mola pláže HLV uvidíte krom spousty bradáčů, různých druhů klipek, bodloků, nebo ostenců i atraktivní klauny dvoupruhé a trnuchy modroskvrnné, nebezpečně vyhlížející murény, i jedovaté perutýny (nedotýkat se jich, selfie v následném videu je práce zkušeného filmaře).

VIDEO: Kolem útesu HLV - duben 2018

Nejjedovatější rybu světa můžete vidět zde: VIDEO: prosinec 2017

Kdo jednou nahlédne pod hladinu, stále se vrací.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.