Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury. Proměna gotického hradu na renesanční sídlo se udála především za vlády Zachariáše z Hradce. Ten získává panství z dědictví po otci Adamovi I. z Hradce roku 1550. Náročná renesanční úprava nejstarší části telčského zámku byla započata roku 1553, kdy se Zachariáš z Hradce oženil s Kateřinou z Valdštejna.

První fáze přestavby, uskutečněná Leopoldem Esterriecherem, stavitelem z nedalekých Slavonic, proběhla v roce 1553; spočívala v náročné renesanční úpravě interiéru (mj. sgrafitová výzdoba hodovní síně a sousední klenotnice). Nejdůležitější etapou telčského zámku je období let 1554-1556; autorem tehdejších úprav byl zřejmě italský stavitel Baldassare Maggi z Arogna. Ten se podílel na výstavbě a dekoraci reprezentační palácové budovy s řadou renesančních sálů a vtiskl konečnou podobu celému areálu. Vybudování pohřební kaple Všech svatých, opatřené bohatou štukovou výzdobou a určené jako mauzoleum Zachariáše z Hradce a jeho choti, uzavřelo roku 1580 renesanční přestavbu Telče.

Rozsáhlá, téměř třicet let trvající renesanční přestavba z poměrně nevelkého hradu učinila reprezentativní rezidenci jednoho z nejbohatších a nejmocnějších velmožů své doby. Do dnešních dní se celý areál dochoval v téměř nezměněné podobě jako jedna z nejvýraznějších památek renesančního slohu mimo jeho kolébku v Itálii, byl proto zařazen do seznamů světového dědictví UNESCO.

Návštěvníci mohou zhlédnout dva prohlídkové okruhy: základní prezentuje původní gotické části a honosné renesanční sály - Modrý, Rytířský a Zlatý – s nádhernými dřevěnými kazetovými stropy, cenným mobiliářem a sbírkou palných zbraní ze 17. století; druhá prohlídková trasa vede obytnými místnostmi, které sloužily posledním majitelům zámku - rodině Podstatský-Lichtenštejn. Noční prohlídky s divadelním  představením přiblíží událost roku 1553, kdy se chystá svatba mladého pána Zachariáše.

Atraktivitu Telče umocňuje řada filmů zde natočených, zejména pohádek; z nejznámějších lze uvést Pyšnou princeznu nebo film Až přijde kocour. Těm je věnována výstava v zámecké galerii a v justičním sále.

Nádvoří zámku se každoročně stává dějištěm jednoho z našich nejstarších hudebních festivalů, kterým jsou Folkové prázdniny v Telči.

Letos folkové prázdniny v Telči nabídnou více než sedmnáct koncertů, z nichž největší senzací bude vystoupení kapely Interference s písničkářem Glenem Hansardem nebo koncert, 1. srpna, kdy na zámku vystoupí nejen Bratři Ebenové, ale také Karel Plíhal, který letos jinde nevystupuje. V průběhu festivalu se na zámku vystřídají dále Hradišťan, Lenka Filipová, Václav Neckář, Vlasta Redl, Vladimír Mišík, Michal Prokop, Javory, Druhá tráva.

První dva dny festivalu, tedy 27. a 28. července, se v areálu Panského dvora na nové scéně uskuteční víkendový festival, vystoupí kapely Tata Bojs, Mydy Rabycad, Circus Problem, Funky Ship a Ventolin.

Prázdniny v Telči budou probíhat od 27. července do 12. srpna

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.