V ničem si nezadávají s nacistickým plátkem Der Stürmer, který jich byl plný a podporoval protižidovské pogromové nálady. Každé číslo mělo na titulní straně motto Die Juden sind unser Unglück! (Židé jsou naše neštěstí).

Anežka nikdy u fotografa nebyla

Pozoruhodné ale je i to, že se v průběhu procesu objevily údajné fotografie zavražděné. Podle důvěryhodného zdroje, jakým byl místní kronikář a zakladatel muzea v Polné, se Anežka Hrůzová nikdy nedala fotografovat. Podobizna vydávaná za její patřila sestřenici, jejíž jméno se bohužel nedochovalo.

Proces byl zmanipulován od začátku, cílem bylo usvědčit prostoduchého Hilsnera. Nikdo nebral v potaz výskyt neznámého tuláka, na nějž někteří Poleňáci narazili. První soud se konal v roce 1899 v Kutné Hoře, další o rok později v Písku.

Další minelou bylo tvrzení, že Anežka byla podříznuta, ale rána na krku byla bodná, což je pro další vyšetřování údajné rituální vraždy zásadní zjištění.

Požár a železnice zahubily Polnou

Bylo toho hodně, co se zřetězilo v soudním procesu jako důkazní materiál. Proslavilo to Polnou, tehdy městečko, které bylo ve druhé polovině 19. století třetím největším osídlením na Vysočině. Založeno bylo jako odpočinková osada v druhé polovině 12. století. Po staletích stagnace a postupného vzestupu se zdálo, že v 19. století začíná prosperovat, dařilo se soukeníkům, židovská komunita tu také  byla velmi výrazná. Pak přišel srpen roku 1863.

Mohutný požár zničil 189 domů, bez střechy nad hlavou zůstalo 456 rodin. Veškeré historické, renesanční a barokní měšťanské budovy, vyhořely.

Pro město to znamenalo osudovou ránu, z níž se nevzpamatovalo.

Po požáru město zcela změnilo svůj vzhled i hospodářský charakter. Mnoho obyvatel vysídlilo, další ranou byla stavba Severozápadní dráhy, Polnou minula o šest kilometrů. Rovněž místní řemeslníci, hlavně soukeníci, Vysočina byla známa produkcí dobrého lnu, se projevili jako „dubové palice,“ odmítali jakékoli pokusy o industrializaci.

Pro místní byli Židé vždy trnem v oku, ale to byl všeobecný jev. V roce 1925 je podle Průvodce po Československé republice v Polné registrováno 4200 obyvatel, hotely Hvězda, Černý kůň, Culka, je tu nádraží.

V průvodci je zmiňován zámek se sokolským stadionem, starý hrad se přestavoval na muzeum. Továrny na škrob, dextrin, obuv a železnou galanterii. Výlety jsou doporučovány k rybníkům v lesích.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.