Inspirací k besedám, s nimiž přednáší v knihovnách prakticky po celém Česku, byla nedávno vydaná Velká kniha herců první republiky a protektorátu. Publikaci připravil pro nakladatelství Petrklíč autorský tandem Jiří Bartoň a Robert Rohál.

Velká kniha herců první republiky a protektorátu se  zabývá předtím nepříliš publikovanými skutečnostmi a snaží se jít pod povrch. Odhaluje některé osudové kroky, situace a tajemství, ale rozebírá také jejich dílo a postoje.

Vedle kapitol zabývajících se těmi nejznámějšími umělci Adinou Mandlovou, Lídou Baarovou, Hugo Haasem, Jiřinou Štěpničkovou, Rolfem Wankou, Věrou Ferbasovou, Hanou Vítovou, Karlem Hašlerem, Annou Letenskou a mnoha dalších se čtenář a potažmo návštěvník besedy seznámí i s osudy Jarmily Bechyňové, Františka Vnoučka nebo Zdeny Kavkové.

V minulých letech Jiří Bartoň působil v angažmá v divadlech v Brně nebo v Šumperku, kde vytvořil řadu krásných rolí (Gooper v Kočce na rozpálené střeše, Derbak v Baladě pro banditu, Calandro v Calandriádě, Jevgenij Dorn v Rackovi, Osip v Revizorovi, Ross v Macbethovi, Antonín Důra v Rozmarném létu nebo titulní postava v Mastičkáři).

V poslední době hraje na jevišti v inscenacích Pan Kaplan má stále třídu rád, Dům, ve kterém už nechci bydlet, Everyman a Leviatan, kde má hlavní role. A je to rok, co se jako šansoniér představil s vlastním recitálem Staré filmové melodie.

Jiří Bartoň, jehož výrazná tvář předurčuje k postavám charismatických mužů i vrahů, se objevil i v několika televizních seriálech (například Atentát Expozitura, Vraždy v kruhu, Specialisté, Případy prvního oddělení, Modrý kód nebo slovenský kriminální seriál Za sklom). Několikrát hrál i v americké a německé produkci, například v německém historickém filmu Ottilie von Faber-Castell, kde vytvořil roli okultisty Aleistera Crowleyho.

Vedle hraní, zpívání, moderování a besed o numerologii (kterou se zabývá řadu let) nebo právě o nedávno vydané publikaci Velká kniha herců první republiky a protektorátu působí Jiří Bartoň také jako pedagog na Mezinárodní konzervatoři Praha.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.