S předstihem se uskuteční již v pátek 31. 10. od 20.00 v teplickém Jazz Clubu koncert dánské klezmerové skupiny Klezmofobia. Ta navíc následující den vystoupí od 14.00 v tělocvičně Gymnázia Teplice i s koncertem pro děti a rodiče.

Jejich třetí CD Kartushnik z roku 2012 představuje moderní interpretaci klezmeru s melancholií evropského východu. V Jazz Clubu Teplice zazní hudba širokého spektra nálad - od svatby po pohřeb.

Hlavní část festivalu bude slavnostně zahájena ve středu 12. 11. od 18.30 v teplické regionální knihovně, kde se od rabína brněnské židovské obce Štěpána Menaše Klimenta návštěvníci dozvědí, co je košer. V širším smyslu toto slovo označuje vše, co je povolené, vhodné nebo správné.

Ve čtvrtek 13. 11. se od 18.30 v Seumeho kapli zahraje kvartet Michal Hrubý – klarinety (Jazz Khonspiracy), Jaroslav Svoboda – harmonium (Traband), Zuzana Hanzlová – zpěv, flétna (Neočekávaný dýchánek), Petr Tichý – kontrabas (Jazz Khonspiracy). Čtveřice představí posluchačům variace na písně z představení Esther (na staročeský text) avantgardního českého skladatele Karla Reinera, které bylo inscenováno za 2. světové války v terezínském ghettu.

V dalším týdnu, a sice ve středu 19. 11. od 14.00, budou moci nejen studenti Gymnázia Teplice v aule školy navštívit přednášku Kateřiny Čapkové, vědecké pracovnice Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR, která se věnuje především moderním židovským dějinám. Příspěvek Židé mezi Čechy a Němci nabídne vhled do fungování společnosti na území dnešní České republiky v dobách, kdy jednu z nejvýznamnějších kolektivních identit představovala národnost.

Následovat bude od 20.00 v kině Květen promítání filmu Člověk bez osudu (2005) natočeného podle novely maďarského spisovatele Imreho Kertésze. Snímek vypráví příběh čtrnáctiletého mladíka židovského původu (Marcell Nagy), který přežil vyhlazovací tábor a po návratu do vlasti se jen těžko vyrovnával se svou nepředatelnou zkušeností. Na působivém vyznění má zásluhu i hudba Ennia Morriconeho. V menších rolích si ve filmu zahráli i János Bán a Daniel Craig.

Ve čtvrtek 20. 11. proběhne opět od 18.30 v regionální knihovně pokračování loňské úspěšné přednášky Mgr. Pavlíny Bouškové na téma Židovští průmyslníci na Teplicku II - skláři. Tentokrát se návštěvníci dozvědí více o osudech sklárny Fischmann a synové, Weinmann Werke a dalších.

Celý Teplický cimes bude zakončen v pátek 21. 11. rozverným divadelním představením Franz KafKABARET, které se v Zahradním domě od 20.00 ponese v duchu německého meziválečného kabaretu. Diváci nemusí o Kafkovi nic vědět, nebo naopak o něm můžou vědět vše, a vůbec jim to nepomůže!  

Vstup na všechny přednášky i některé koncerty je zdarma, navíc bude pro návštěvníky na každé akci připraveno tradiční pohoštění. Více informací získají návštěvníci na webových stránkách spolku www.ulpanteplice.cz nebo na tradičních výlepových plochách města Teplice.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.