Dva restaurátoři - Petr Novotný a jeho dcera Kateřina Novotná - v pondělí 5. února na jimlínském zámku otevřeli dva zazděné barokní krby. K jejich zazdění došlo v neznámé době.

Prostory ohniště jsou ve velice dobrém stavu, pouze jeden z nich byl částečně zasypán cementovou vrstvou. Její odstranění proběhlo hladce. Dále u obou krbů došlo k vyčištění od nánosů a sazí, které zde zbyly po předchozím používání.

Na vnitřní stěně ohniště jednoho z krbů je do omítky vyryto několik nápisů, jeden z nich je číselný (možný letopočet). Zde bude ovšem potřeba provést vyčištění lihovým roztokem pro snazší identifikaci těchto nápisů.

Rovněž bylo nutné očistit a sundat vápenné nátěry na původní šedivé polychromii. V další fázi dojde k nezbytné fixáži, zpevnění (odborně řečeno konsolidaci), tmelení a doplnění chybějících částí.

Krby nesou čistě barokní tvary. Zajímavostí jejich plastické výzdoby je, že nad krbovou římskou jsou krásné barokní voluty připomínající volutové štíty barokních domů. Krbům se vrátí zpět mřížky a budou obnoveny jejich původní barevné polychromie. Barokní salonky tedy získají z velké části autentickou podobu z osmnáctého století.

Dokončením obou krbů se uzavře první fáze práce restaurátorů v barokních saloncích a přesunou se do jiných částí zámku. V restaurátorském plánu je dále například obnova již jedenáctého malovaného záklopového stropu s ornamentální tematikou v oratoři. Zámek Nový Hrad se pyšní největší ucelenou sbírkou historických záklopových stropů v celém Česku. Restaurátorské práce během následující dvou let proběhnou také na arkádové chodbě a v největším sálu - Rytířském.

Návštěvnická sezona odstartuje o Velikonocích dne 1. dubna nezávisle na stavebních a restaurátorských plánech.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.