Právě osoby uvedené v titulku provedou návštěvníky po zámku a nastíní svou úlohu nejen na zámku, ale i v tehdejší historii. Postavy budou v dobových kostýmech, nudit se určitě nebudete, o to se postará kadaňský divadelní spolek Navenek.

V sobotu 5. dubna se též uskuteční od 14.00 do 15.00 hodin hodinové živé vysílání Českého rozhlasu přímo z čestného dvora zámku v Krásném Dvoře v rámci pořadu Výlety s Dvojkou.

Reprezentační sídlo Černínů

Zámek zachutnal básníkům dvakrát, dlel tu na návštěvě básníků král Johann Wolfgang Goethe (1749-1832). Na skromné podmínky při cestování v jeho době, hlavně v kočárech či dostavnících, toho slavný básník, prozaik, dramatik, ale také vědec, stavitel právník a politik sjezdil hodně. Ke stáru si oblíbil Čechy a mladičkou Ulriku von Levetzow.

Novodobí poetové zakotvili na zámku ve snímku Dušana Kleina Jak básníkům chutná život. Namále tu měl v rozmarné komedii o medicích Rudolf Hrušínský, dostal tu třetí infarkt, naštěstí tehdy vše dobře dopadlo.

Černínům zámek patřil od roku 1649 až do 1945. Za druhé světové války si Krásný Dvůr vybral jako rekreační sídlo Hitlerův ministr zahraničí Joachim von Ribbentrop, poté zde sídlil lazaret wehrmachtu, který vystřídala ruská vojska.

Než se stal kulturní památkou, sloužil zámek ministerstvu zemědělství a národní kulturní komisi. Interiéry, jak bylo ve zvyku na mnoha památkových objektech, byly několikrát upravovány.

Jeden z nejhezčích zámeckých parků

V letech 1783 - 1793 založil Jan Rudolf Černín u zámku rozsáhlý přírodně krajinářský park, první svého druhu v Čechách. Na více než sto hektarech jsou v lese i na mýtinách rozestavěny různé pavilony, gloriet, čínský pavilon, obelisk a další, většinou v nedobrém až havarijním stavu.

U Černínů si podávali dveře osobnosti politického a kulturního života, rod sehrál v českých dějinách velmi klíčovou roli. O jejich významu svědčí například Černínský palác na Hradčanech, sídlo ministerstva zahraničí.

Víkendem zahájí zámek další sezónu, akce se potáhnou až do Vánoc. Zážitkem bude jízda vláčkem Doupovské dráhy z Kadaně, jen se obávám, že to bude hodně „nacvakané“. Odjezd z Kadaně je v 10.25, z Krásného Dvora se zpátky vyjíždí v 15.47.

Prohlídky budou začínat v 10.00, 10.20, 10.40, poté ve 12.00, 12.20, 12.40 a ve 14.00, 14.20, 14.40.

Další informace

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.