Program slavnosti zahájily malé děti, které ale k Domovu pro seniory na Krétě neodmyslitelně patří. „Součástí domova je také dětská skupina pro 12 dětí. Často se programy seniorů a dětí prolínají, což má pozitivní vliv na obě skupiny. Starší lidé prostřednictvím her a zpívání s dětmi vzpomínají na své dětství, připomínají si svá vnoučata a tak dále. A ti nejmenší si užívají laskavost a trpělivost babiček a dědečků,“ vysvětluje ředitel domova Tomáš Černický. A drobotina, která předvedla na pódiu několik tanečků, sklidila obrovský potlesk.

Senioři se ale také nenechali zahanbit. Součástí programu bylo pěvecké vystoupení klientů a pak také ukázka Tance vsedě - tanečního čísla, se kterým se senioři zúčastnili v červnu celostátní soutěže a vyhráli kategorii Tanec vsedě. Tak jako na soutěži, i nyní na Zahradní slavnosti bylo jejich vystoupení zakončeno bouřlivým potleskem. Zvláště, když pri závěrečné rockandrollové melodii vstali ze židliček a „rozjeli“ to i vestoje s mladickou vervou.

Svým tanečním vystoupením dali do pohybu i ostatní klienty a publikum. Na trávě před pódiem bylo vidět úžasné taneční kreace - a vůbec nevadilo, že je někdo na vozíčku. „Chystáme mnohé změny, ale co se zřejmě příliš měnit nebude, jsou každodenní programy pro seniory, díky kterým je už nyní v domově velmi příjemná atmosféra. Naše aktivizační pracovnice to s klienty opravdu umějí - i květinová výzdoba celé Zahradní slavnosti je z rukou klientů,“ říká Černický.

 Domov čekají investice, přiblížit se chce Rakousku

Zahradní slavnost se v terezínském domově pro seniory odehrála již pod taktovkou nového majitele, rakouské společnosti SeneCura. „Je tu krásné prostředí plné květin, věřím, že zdejším klientům se tu s novým vedením bude žít pěkně a stejně tak bude dobře fungovat i spolupráce s naším městem,“ ocenila starostka Terezína Hana Rožcová, která se slavnosti rovněž zúčastnila.

Černický potvrdil, že klienti se mohou těšit i na další akce a vylepšení. Díky zkušenostem lidí ze skupiny SeneCura se zde totiž nyní zavádějí nové metodiky, standardy a kontrolní mechanismy. „Zní to možná moc kostrbatě, ale znamená to jediné - zlepšení kvality našeho provozu i služeb na úroveň obvyklou v Rakousku a dalších evropských zemích,“ vysvětluje Černický.

A hned dodává, že následovat budou také investice, kromě jiného i do unikátního rozlehlého lesoparku, v němž se Zahradní slavnost odehrávala.

Domov Kréta je v provozu od listopadu 2012 a vznikl rekonstrukcí bývalé vojenské nemocnice. Nyní poskytuje služby pro téměř 150 klientů v domově pro seniory a domově se zvláštním režimem (105 lůžek). K dispozici jsou ještě poslední volná lůžka. Unikátní je umístění domova ve čtyřhektarovém lesoparku.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.