Díky setkávání duševně nemocných a veřejnosti při kulturních aktivitách chce Beřkovický podzim odtabuizovat psychiatrickou péči, ukázat její důležitost a přesvědčit společnost k větší toleranci a porozumění.

Pro pacienty má festival léčebnou, emoční a socializační funkci. Navíc jsou uspokojeny fyzické, psychické, kognitivní, sociální a spirituální potřeby, což velmi pomáhá při navracení zdraví, prevenci nemoci a mentální hygieně.

Je potřeba, aby v kulturní společnosti slábly falešné předsudky o charakteristikách duševních nemocí, o neslučitelnosti těchto dvou světů. Nic není v životě jenom černobílé. V obou těchto „světech“ žijí lidé, kteří mají velice podobné potřeby, priority, hodnoty, sny a touhy. Také potřebují relaxaci, humor, sytit niterné potřeby hloubavého ducha, odreagovat stres, frustraci a emoční zátěže. Potřebují se do zdravého světa zvolna navracet. Potřebují akceptaci a porozumění těch, kdo jsou na tom „druhém břehu“.

Během šesti festivalových dní se na pódiu v Multicentru PNHoB představil dětský pěvecký soubor Lužáček nebo pacienti z oddělení 7A, 7B a 3B s moderní verzí balad z básnické sbírky Kytice nacvičených v rámci terapie.

Taneční zumba terapii přivezla do Beřkovic Stáňa Kočová. Součástí projektu byly výstavy ručně vyráběné bižuterie, pouštění filmů z Národního filmového archívu a dvě přednášky. První na téma dluhové poradenství a druhá cestopisná s názvem „Západní USA – kontrast světů“.

Největší návštěvnosti se těšily pochopitelně večerní akce. Publikum rozesmála divadelní komedie „Doktor v nesnázích“ ve které účinkovali Jaroslav Šmíd, Miluše Bittnerová, Ivana Korolová či Patrície Solaříková. Mladší diváky potěšil koncert písničkáře Pokáče a hiphop popového dua ATMO music.

Milovníci country se výborně bavili při vystoupení legendy tohoto žánru, kapely Fešáci, která letos slaví 50 let od svého vzniku. Skvělý začátek festivalu obstarala Olga Lounová a celý projekt ukončil neméně vydařený koncert Petr Novák Forever.

Tuto pestrou paletu aktivit by nebylo možné uspořádat bez pomoci partnerů, kterými byli společnosti Dermia, Perfect distribution, MSA medical, MSM, Danielson, Perfetti Van Melle či Uzeniny Růzha. Na festivalu se podílely také obce Mšené Lázně, Dušníky, Cítov, města Česká Lípa a Mělník a Statutární město Most. Projekt podpořily také Nadační fond Kalich a Nadace ČEZ.

Takže díky všem partnerům, spolupracovníkům a účinkujícím a hurá do příprav Beřkovického jara 2018.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.