Jede král, ale burčák je lepší...

V Litoměřicích, vinařském to městě (na labských stráních se daří révě zvláště v oblasti Žernosek či Března), probíhala sláva v pátek a sobotu. Pátek se moc nevyvedl, pršelo, takže návštěvnost byla menší, ale sobota táhla celkem solidním, k poledni až pozdně letním počasím zejména na hlavní scénu na náměstí před radnicí. Na pódiu se střídaly kapely, občas se vyvolávali rodiče ztracených dítek, ale převážně se veselilo.

Před druhou hodinou přijel od bývalého hradu, kde se nyní nachází vinařská expozice a další výstavy, císař Karel IV. s chotí a s průvodem. Zástup ozbrojenců, bubeníků, dudáků a měšťanstva se zastavil na náměstí, kde panovník držel řeč.

Většinu přihlížejících zajímal ale spíše žejdlík, decko burčáku bylo povětšinou za 10 korun, trochu podivně působila vinařství nabízející produkty, jejichž původ byl v Itálii, Španělsku nebo Maďarsku. To zřejmě pravý burčák nebyl.

Bohatá nabídka jídla pití i suvenýrů

Bylo co zapíjet, uzenin i sýrových pochoutek se nabízelo nepočítaně, langoše, čínské nudle, tradiční to český pokrm, halušky, samozřejmě nechyběl ani trdelník. Někteří jedinci utráceli za burčák způsobem, že se zdálo, jako by měly peníze vyjít z módy. Maskovali to ústním sběrem a porovnáváním nabízených vzorků. 

Veselo bylo i u pomníku Karla Hynka Máchy, socha stojí nad schody, kde se točila část filmu Páni kluci, bylo nabito, návštěvníci směřovali i na nedaleké městské hradby. Básník ve městě zemřel, měl krátce před svatbou. 

Pozoruhodné je, že Mácha, ač toho za život nakreslil mnoho (zejména místa, která prošel), nezanechal autoportrét. Takže o jednom z nejznamenitějších českých básníků se stále vedou dohady, jak vlastně vypadal.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.