„Otevíráme už v březnu,  přibližně o měsíc dříve, než je tomu zvykem na státních objektech. Loni se nám to velmi osvědčilo a rádi bychom v této tradici pokračovali i nadále,“ uvedl kastelán benešovského zámku Zdeněk Henig.

Perla saské renesance je otevřena i v pondělí

Zámek bude otevřen celotýdenně, tedy i v pondělí. „Je to opět jedna z novinek, kterou jsme loni testovali, a musím s radostí poznamenat, že provoz od pondělí do neděle bylo pro náš zámek velkým přínosem,“ dodal kastelán. Loni přijelo na zámek téměř třiadvacet tisíc návštěvníků.

V březnu bude na zámku otevřeno podle speciální otevírací doby. O sobotách a nedělích se prohlídky budou konat jen v pevně stanovené časy a v pracovní dny mohou zámek navštívit pouze předem objednané skupiny čítající více jak pět osob. Od dubna bude zámek zpřístupněn už podle klasického návštěvního řádu.

„Březnové soboty a v neděle bude Dolní zámek přístupný vždy v 11.00 a ve 13.30 hodin, Horní pak v 12.15 a ve 14.45 hodin,“ upřesnil Henig.

Panství patřilo saskému rodu Salhausenů, stavby Dolního a Horního zámku  vznikly před více než pěti sty lety. Posledními majiteli nedoceňované perly severních Čech byl rod Thun-Hohenstein, jímž patřil blízký děčínský zámek. Benešov leží při cestě do pískovců, takže by na vaší  cestě do přírody  měl být jednou ze zastávek, která určitě stojí za to.