Strava a teplo jsou hlavní

„První z mláďat matka odmítla hned po narození a přes veškerou snahu ošetřovatelů se ho bohužel nepodařilo zachránit. O druhé se vzorně starala jen tři dny, pak jej z ničeho nic také odložila,“ povzdychl si zoolog Roman Řehák.

Péče o něj se proto ujal ošetřovatel Jiří Doubek. Krmí ho po dvou až třech hodinách a masíruje bříško pro snadnější vyprazdňování. „Mládě prozatím nemá vyhráno, aplikovali jsme mu dávku vitamínů, uvidíme, co přinesou nejbližší dny. Je důležité jej neustále udržovat v teple. To mu dodáváme nahřívacími lahvemi a také plyšovým medvídkem, na kterého se může přitisknout,“ popsal ošetřovatel. Mládě, kterému ošetřovatel začal říkat Emil, váží 19 gramů.

Zoo Děčín má s umělým odchovem outloňů malých zkušenosti již z předchozích let. Zachránit se tak podařilo outloně Béďu, který nyní slouží jako kontaktní zvíře.

Dvojčata jsou výjimkou

Outloň malý je noční poloopice z čeledi outloňovitých, obývající pralesy Laosu, Kambodži a Vietnamu. Živí se jak rostlinnou, tak i živočišnou potravou. Samička rodí většinou jedno mládě, dvojčata jsou vzácnost. Což byl zrovna případ děčínské zoo. Jedná se o samotářský druh, samec žije sám v tlupě několika samic.

Dalším přírůstkem jsou dvě kuřata leskoptve tříbarvé. Domovinou leskoptve tříbarvé je Tanzanie a jihovýchodní Keňa, až po jihovýchod Etiopie a Somálska. V nejbližších dnech očekává zoo narození mláďat ještě u kosmanů bělovousých, osla domácího a klokana rudokrkého.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.