Většina ruin slouží jako rozhledové místo, než k nim vylezete, protáhnou vám krpály nožní i břišní svalstvo.

Šumburk neboli Šumná se tyčí asi pět kilometrů od Klášterce po pravé straně silnice E442 vedoucí na Karlovy Vary. Sjíždí se k němu za viaduktem odbočkou doprava, ale třeba pojedete z druhé strany, tak si musíte sjezd hlídat.

Hrad je vidět z daleka, je to dobrý orientační bod. Po téměř polní silničce se dostanete k rozvalině starého statku, zde stávala původní šumburská tvrz. Pěšina vás poté zavede do táhlého kopce, na nedaleký Himlštejn je to o poznání větší stoupák. Ta trocha námahy stojí za to, zbytky hradu jsou dost rozsáhlé a velmi romantické.

Šlechta zvelebila, lid zplundroval.

Původně oblast patřila Šumburkům, ti postavili hrad na začátku 14. století. Dlouho se tu drželi páni z Fictumu, kteří povýšili osadu Klášterec na svobodné městečko.

Fictumové vsadili na špatnou kartu, po Bílé hoře přišli o majetek, který získal Krištof Šimon z Thunu, v roce 1629 povýšený na říšského hrabě s predikátem z Hohensteinu. Thun se postupně stal jedním z největších vlastníků majetku v zemi.

Šlechta patřila k dobrým hospodářům, poplužní dvůr s tvrzí nákladně přestavěli a v okolí vyrostla malá ves. Statek byl za držení Thunů prosperující a velmi výstavnou záležitostí, nebylo to založeno na potu a krvi, ale na chytré politice a pracovních příležitostech. Klášterecké panství Thunové obývali do roku 1945. Současná zřícenina je výsledkem pár desítek let hospodaření státního statku. Nic šumného na ní není.

Hrad vyhořel v polovině 16. století, poté ho již neopravili a zpustl.  

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.