„Letošní 23. ročník Křivořezání má jako nosné tvůrčí téma Křivoklátský betlém. V některých předchozích ročnících vznikaly různé figury, které tematicky patří do skladby klasického betléma tak, jak ho známe v běžném českém pojetí. Proto byly tyto řezby zařazeny do celku, který je každoročně prezentován na výstavě dřevořezeb v budově bývalého purkrabství. V předvánočním a vánočním čase je okrášlen jehličnatými stromy a větvemi a lidé si na něj už zvykli,” uvedl Mgr. Petr Slabý, kastelán hradu Křivoklát.

„Dosavadní tvorba součástí betlému byla ale naprosto neřízená, proto celek nepůsobí úplně kompaktně a jednotně. Figury se liší nejen pojetím, ale i velikostí a povrchovou úpravou. Pro letošní ročník připravil předák řezbářů Mgr. Radko Samek metodické podklady, které by měly nastávající tvorbu sjednotit. Koncepci Křivoklátského betlému jako celku vytváří Ing. arch. František Müller, který dostal k dispozici plochu o rozměrech zhruba 7 x 3 metry v průčelí druhého nadzemního podlaží budovy purkrabství, tedy v prostorách současné výstavy dřevořezeb. Bude navrženo pozadí a rozmístění jednotlivých částí, pódium pro umístění betlému a další věci. Betlém, zejména jeho figury, bude realizován ve velikosti přibližně 1:6 ve vztahu ke skutečnosti a musí nutně obsahovat atributy typické pro Křivoklát a Křivoklátsko. Je zcela zřejmé, že dílo v tomto pojetí a takovýchto rozměrů nemůže vzniknout za jeden ročník Křivořezání, proto předpokládáme dlouhodobou tvorbu, postupné doplňování a vývoj betléma po řadu let,” dodal Mgr. Petr Slabý.

Svátek řemesel je zakončením týdenního řezbářského sympozia - Křivořezání. Letos se během letošního Křivořezání můžete těšit na ukázky výroby kartáčů a vinutých perel na kahanu, práce na hrnčířském kruhu i kovářského řemesla.

Doprovodný program:

Na I. hradním nádvoří hradu Křivoklát bude Křivořezání po celou dobu akce provázet bohatý kulturní program. 

Po slavnostním zahájení 23. ročníku Křivořezání 29. července v 11 hodin zahraje a zazpívá např. Pe & Pe Acoustic music (1.8 .), zazní Recitál šansonů v podání Dany Chytilové (2. 8.) nebo vystoupení rockové skupiny Brigantia (3. 8.). 

Na oficiálním zakončení letošních řezbářských slavností v sobotu 4. srpna návštěvníci zhlédnou historický šerm od 11 hodin, zazpívá a zahraje Michal Tučný revival band od 12 hodin, Plavci & Jan Vančura a Irena Budweiserová od 15 hodin a Hradišťan od 20 hodin.

Na hrad Křivoklát v sobotu 4. srpna můžete přijet z Prahy Křivoklátským expresem, nostalgickým vlakem na trase z Prahy přes Beroun a Křivoklát. Na cestě vlak přejede 5 velkých mostů přes řeku Berounku a projede 5 tunely. Jako první pravidelně jezdící nostalgický rychlík je v České republice unikátem. Potkat na něm můžete soupravu sestávající z motorové lokomotivy řady T 478.2 a klasických osobních vozů tzv. „Y“ v retronátěru. 

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.