S první a posledně jmenovanou osobností se tu budou moci v červenci a srpnu potkat návštěvníci.

Prastarý hrad

Křivoklát je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších hradů českých knížat a králů, jehož počátky sahají do 12. století. Za panování Přemysla Otakara II. vznikl rozsáhlý královský hrad, který byl přestavěn Václavem IV. a později dobudován Vladislavem Jagellonským ve stylu tzv. vladislavské gotiky, která učinila z Křivoklátu velkolepou panovnickou rezidenci.  

V 19. století hrad Fürstenberkové zrestaurovali (dělo se tak do roku 1929, kdy Fürstenberkové hrad prodali - majitelem se stal československý stát). Posledním šlechtickým majitelům hradu trvalo sto let, než napravili škody, které napáchal velký požár roku 1826.

Císař Karel IV.

Malý Václav (jméno Karel přijal až později za svého desetiletého pobytu ve Francii) pobýval na Křivoklátě hned dvakrát. Nejprve ho sem svěřila do ochrany Viléma Zajíce jako čtyřměsíčního jeho matka Eliška Přemyslovna na dobu nepřítomnosti krále Jana Lucemburského.

Po třech letech byl Václav vychováván na hradě na příkaz samotného krále Jana Lucemburského (v roce 1320). Záminkou byla zpráva, že se královna chystá ve jménu Václava převzít vládu v Čechách.

Až roku 1323 odjíždí Václav se svým doprovodem do Paříže, aby na dvoře francouzského krále získal náležité vychování. Ani přes neradostné vzpomínky na Křivoklát nikdy nezanevřel.

Alchymista Edward Kelley

Křivoklát byl ve své době také obávaným vězením. Jedním z nejslavnějších vězňů byl i dvorní alchymista císaře Rudolfa II. Edward Kelley. Kelley se  domohl u dvora značného jmění i šlechtického titulu rytíř z Imany. Ochota císaře zahrnovat Kelleyho svou přízní, aniž by získal slíbená alchymistická tajemství, však nebyla nekonečná.

Prohlídky:

Příběh císaře Karla IV. i alchymisty Edwarda Kelleyho, stejně jako mnoha dalších, se stal námětem pro divadelní představení na hradu Křivoklát, které zhlédnou zájemci v rámci večerních prohlídek.

Příběh císaře Karla IV. nazvaný Strasti a slasti mládí Karla IV. se koná 26. července od 20, 21 a 22 hodin. Lístky lze zakoupit v předprodeji.

Příběh Magistr Kelley ožívá...  bude uveden 23. a 31. srpna od 20, 21, 22 a 23 hodin. Lístky lze zakoupit v předprodeji.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.