Nejprve přijeli do Příbrami partneři z Německa a o týden později vyrazili učitelé z OA Příbram spolu se zástupci Středočeského kraje a VISK do Německa, partnerského města Idar-Oberstein.

O zapojení do projektu informovala doktorka Marcela Blažková, ředitelka příbramské obchodní akademie.

"V programu Comenius Regio je škola partnerem ve dvou mezinárodních projektech – předkladatelem jednoho z nich je Středočeský kraj, druhého město Příbram. V obou projektech je partnerem na německé straně naše partnerská škola BBSW v Idar-Obersteinu. Oba projekty byly zahájeny v létě 2012. V rámci tohoto programu jsou čerpány dva granty v celkové výši zhruba 1,5 miliónu Kč, projekt je plánován do roku 2014,” uvedla Marcela Blažková.

Region Rheinland-Pfalz a střední Čechy spojují mnohé tradice a společná historie, obzvláště Trier a Prahu. Ve spolupráci uvedených institucí by měla vzniknout evropská naučná stezka, případně cyklostezka, mezi nejstarším a nejzápadnějším městem Německa Trierem a Prahou.

"Trier je pro naši historii velmi významné místo. Tady po své korunovaci, která se uskutečnila 26. listopadu 1346, ještě v prosinci jednal Karel IV. se svým příbuzným arcibiskupem Balduinem a pak se konečně rozhodl odjet do Čech, kde na něj čekala manželka Blanka z Valois,” řekla Mgr. Iva Čápová, jedna z vyučujících, která se projektem zabývá.

„Jenže mezi Bonnem a Prahou ležela rozsáhlá území nepřátelského Ludvíka Bavora a Wittelsbachů. Cesta tedy byla velmi nebezpečná. Ale chytrý Karel vymyslel lest, převlékl se za panoše a inkognito vyjel do Prahy. Středověká zima byla velmi krutá, takže časté byly zastávky v cestovních hospůdkách. Vzdálenost z Trieru do Prahy je zhruba 700 km, Karel se musel vyhýbat velkým městům, aby se neprozradil, a tak cesta trvala dlouho. Domů dorazil až na Tři krále, tedy 6. ledna 1347," dodala Iva Čápová.

Můžeme tedy konstatovat, že dnes již situace není zdaleka tak dramatická. Na cyklostezce, která se v rámci projektu vytváří, nečeká žádný záludný Ludvík Bavor, a tak je možnost využívat pohostinnosti zájezdních hospůdek a užívat si krás české a německé přírody.

K náplni návštěv Iva Čápová řekla: "Na obou setkáních účastníci vždy v každé zemi projeli jednu plánovanou trasu a ocenili šikovnost svých kolegů. Trasy byly dobře vybrané a počasí se také vydařilo. Takže nezbývá se těšit na další setkání a prozkoumání dalších tras budoucí mezinárodní cyklostezky."

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.