Právě na tento vrcholek jsme se vydali při jednom z posledních letošních výletů. Vycházeli jsme z Jinců a po zelené trase nejdříve kolem Litavky a pak po novém mostku do brdských kopců.

Pomalu se cesta vine lesem a tak za chvilku se dostaneme na rozcestí Nad Kopačovem a odtud směřujeme na Křižatky. Během výstupu se nám díky lesnímu průseku naskytne nádherný výhled na Jince a Brdy ve vojenském újezdu Jince. Po čtyřech kilometrech se ocitáme na široké asfaltové lesní silnici u rozcestí Křižatky a odtud po této cestě kousek pokračujeme k dalšímu rozcestníku Nad křížatkami.

Rozhodli jsme se dále pokračovat po modré trase, směr Velká Baba. Po půl kilometru jsme z této trasy odbočili vlevo a po lesní cestě a poté asfaltové silnici došli až pod Písek. Zde pod samým vrcholem na silnici byl nejkrásnější výhled na údolí pod námi - a to na městečko Hostomice, vesnice Běštín, Bezdětice a Bezdětičky a především na Plešivec. A dále na rozlehlé údolí a další část Brd.

Na samotný vrcholek už zbývalo pár stovek metrů a tak jdeme po zasněžené silnici a v dokonalém zimním počasí směr Písek. V sobotu zde ve výšce kolem 700 metrů nad mořem byla pravá zima se sněhem, mrazem a zamrzlými loužemi.

Nyní jsou na vrcholu dva nápadné objekty - východnější radar řízení letového v provozu od roku 1988 zakrytý modrým krytem a západnější retranslační věž. Původně zde byly radary dva - sloužily k obraně před vojenským napadením v době studené války. A ještě dříve zde v devatenáctém století stávala dřevěná rozhledna.

Dřevěná, 15 metrů vysoká rozhledna byla postavena na vrcholu péčí Klubu českých turistů a nákladem majitele panství knížete z Hanau roku 1891. Na počest hořovické kněžny nazvána Eliščinou věží. Na jaře 1902 byla rozhledna zbořena, údajně kvůli bezpečnosti.  

Objekt je oplocený a nepřístupný. Charakteristický hluk vycházející z radaru a kamery sledující okolí dodává místu tajemný nádech. A pokud mluvíme o tajemnu, tak k Písku se vztahuje i pověst o „obrech z Komorska″, kteří válčili s obry ze sousedního Plešivce, dokud se dcera komorského vládce neprovdala za pána Plešivce.

Po důkladné prohlédnutí radaru ze všech stran jsme se vydali na zpáteční cestu - nyní po asfaltové silnici až k rozcestí Komorsko. A opět se nám naskytly nádherné výhledy - nyní na Čenkov, Jince a jižní Brdy. Od rozcestí u zaniklé středověké obce Komorsko klesáme dva kilometry do Čenkova a poté se vracíme do Jinců. Výlet čítal 15 kilometrů v kopcovitém terénu.

Další fotografie a videa z výletu

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.