Jak se žilo v této době příslušníkům drobné aristokracie? Pikniky v zámecké zahradě, výlety do Prahy i do přírody, návštěvy společenských akcí, účast na honech i péče o velkostatek.

To vše neminulo ani mníšecké pány z rodů Kastů, kteří zámek zdědili ještě před první velkou válkou, jak se tehdy říkalo. V té době tu ještě nebyla zavedena ani elektřina. Paní hraběnka Terezie Kastová s manželem se proto pustila do rozsáhlé modernizace zámeckých interiérů.

A jakým způsobem si tedy zařídili své soukromé komnaty, aby se jim na Mníšku dobře a pohodlně žilo? To se dozvíte při návštěvě druhého prohlídkového okruhu, který zahrnuje kromě ložnic i koupelny, dětský pokoj nebo splachovací toaletu.

Zatímco soukromé apartmá používali poslední obyvatelé zámku denně, do reprezentačních místností se vodili hosté a návštěvy jen při zvláštních příležitostech. Zahrnují honosné jídelny a společenský sál, barokní kapli, přípravnu jídel, salónky, knihovnu a pracovnu. Tyto komnaty můžete navštívit v rámci první prohlídkové trasy. Dozvíte se o historii zámku i jeho majitelích, uvidíte portréty mníšeckých pánů, sbírku porcelánu, nábytek od baroka po 20. století i mnoho zajímavých předmětů.

Víte, k čemu jsou kleště na doutníky nebo kratiknot? Jak poznáte karetní stolek nebo proč měli hodiny na stropě? Co je čajová panenka nebo rohaté křeslo? Jak vypadal starý psací stroj a jak rádio? Že používali lis na citrony nebo kapesní popelník?

Zámecké pokoje jsou plné zajímavostí a působí útulným a zabydleným dojmem. Neodešel pan baron z místnosti teprve před chvílí? Nemá náhodou rozehrané kuželky ve věži?

Obě prohlídkové trasy na sebe navazují a celý zámek je možné projít během 70 minut. V únoru je otevřeno o sobotách a nedělích bez objednání, v týdnu je třeba se rezervovat den předem na tel. čísle 318 590 261. V měsíci březnu už rezervace není nutná ani ve všední den a navštívit nás můžete kromě pondělí denně.  

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.