Potkali jste už někdy skřítka? Určitě ano, i když o tom ani nevíte. Pohádkoví skřítkové a trpaslíci se totiž ve skutečném světě pohybují ve zvířecí podobě. Ale nejsou to moc roztomilá zvířátka, spíš taková zvířecí havěť. Řekněte, máte rádi pavouky nebo hady?

Na mníšeckém zámku skřítky potkáte jako roztomilé postavy, přestože ne všichni jsou hodní a ne všichni konají dobro. Například Kredencovník spolu s Plivníkem jsou dost škodolibí tvorové. Rozbíjejí nádobí a schovávají předměty a hračky.

A skřet? To je vyloženě zlý zástupce těchto bytostí. Má radost, když může někomu ublížit. Ale nebojte se ho, je teď už pod stálým dohledem hodného a mírumilovného elfa.

„Na začátku prohlídky vás přivítá jeden z nejhodnějších typů skřítka, kterého by každý chtěl mít doma. Je to Diblík Zádveřník. Říká se o něm, že je to duch ochránce, který nosí štěstí a pomáhá v domácnosti,“ zve na prohlídky zástupkyně kastelánky Ivana Černá. „Prohlídky startují v 11:30, 12:45 a 14:00 hodin a my prosíme všechny zájemce, aby si místa rezervovali na tel. 318 590 261,“ dodala.

Další pohádkové bytosti můžete navštívit v Kouzelném sklepení zámku, kam se sejde po točitém schodišti a poté se prochází kolem pavouka, co hlídá knihu hříchů. Takže kdo to vše zvládne, může se pak seznámit s naší princeznou, čertíkem nebo vílami, které zastupují všechna čtyři roční období. Zrovna teď nám vládne Zimní víla.

„Dlouho jsme si mysleli, že letos ani nepřijde její čas. Ale už je to tady a my teď zase pro změnu vyhlížíme, kdy v kralování paní Zimu vystřídá její Jarní sestra,“ prozradila průvodkyně Anna Čelouchová.

Prohlídky s názvem Putování za zámeckými skřítky můžete ve stejných časech, tedy v 11:30, 12:45 a 14:00 hodin, spolu s Kouzelným sklepením navštívit také v sobotu 1. a v neděli 2. února.

Od pátku do neděle můžete od 11.10 hodin obdivovat na klasických prohlídkách život drobné šlechty v období první republiky. Jak se šlechtě žilo, jaký byl jejich každodenní život a jak se bavili, když odpočívali? Nahlédněte do života rodiny Kastů nebo zakladatele zámku Serváce Engela. Se Servácem se v čase vrátíme až do poloviny 17. století.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.