„To mi spad kámen ze srdce!“ zvolala Mařka, když děti klíč objevily v posledním pokoji. Měla strach, aby nepřišla o službu. Zjistila, že jí ho schoval pacholek ze zámeckých stájí a jelikož je to rázná klíčnice, jistě mu dala co proto. „Až ho potkám, tak si to za rámeček nedá, to vám teda povídám. To je každou chvíli, kdy mi něco vyvede,“ řekla dětem.     

Klíčnice Mařka provede na dětských prohlídkách po zámeckých komnatách a návštěvníci se od ní dovědí, jak se tady na zámku i v podzámčí trávily Velikonoce. Seznámí děti s postními nedělemi, ukáže řehtačku, pomlázku i pštrosí vejce a poradí, jak dobře zadělat těsto na mazanec.

„Viděla jsem kuchařky dole v kuchyni, jak u toho poskakují. A když už jsme u té kuchyně, víte, že mezi postní jídla se kromě ryb řadili i raci, žáby, hlemýždi a bobři? Ale to prý bylo v dobách rytířských, povídaly mi o tom kuchařky,“ vyprávěla dětem klíčnice.  

Rytíři tu dnes už nejsou. Naposled tady bydlel pan baron a paní hraběnka Kastová s dětmi. „Naše paní hraběnka povila pět synů a dceru Johanku. Ta se chudinka na velikonoční pondělí už od rána schovává, aby ji bráchové s pomlázkami nenašli. Půjčovala jsem jí svůj klíč od komůrky ve věži a tam na ni nikdy nepřišli,“ rozpovídala se Mařka o tom, jak tady bývalo veselo.  

Klíčnice vás zve nejen do zámku, ale i do výtvarného ateliéru. Kdo bude chtít, může si v neděli velikonoční ozdobit zámecký klíč, uplést pomlázku nebo namalovat vajíčko. Bude hrát country muzika, šermovat šermíři a dojde i na Pašijové hry a čtení z Bible.  

Prohlídky pro děti s klíčnicí si rezervujte na telefonním čísle 318 590 261.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.