„Stůj, člověče! Předlož svou legitimaci!“ I to můžou návštěvníci zaslechnout, když se budou v sobotu 6. července procházet nádvořím mníšeckého zámku a nebezpečně se přiblíží ke vstupu do věže. Ten totiž budou střežit četníci v dobových uniformách a nevpustí nikoho podezřelého.

Na Mníšku se ovšem v tento den nepotkáte jen s obyvateli první republiky, nýbrž si budete připadat jako při cestování časem. Potkáte středověké rytíře, barokní šermíře, vojáky z dob třicetileté války i strážníky z 20. století.

V mníšeckém zámku se totiž dá cestovat strojem času i uvnitř při prohlídce zámeckých komnat. Projít se tu dá od barokní kaple a jídelny přes rokokový salónek a historizující společenský sál až po moderní pracovnu s technickými vymoženostmi první republiky.

To je možné po celý rok, ale jen 6. července budete putovat historií tam i zpět také v zahradě a na nádvoří. Kromě historických uniforem a kostýmů se těšte i na dobovou polní kuchyni s ochutnávkami středověké, barokní i novověké stravy, dobovou hudbu a barokní tance, ukázky malých vojenských ležení od dávných časů až po rok 1938, vojenskou jednotku z napoleonských válek i ukázku zbraní československé armády z doby těsně před druhou světovou válkou, průřez dělostřeleckou technikou, šermířská vystoupení, dětské hry, dobový piknik nebo ukázky výcviku koně a jízdy v dámském sedle.

Zkrátka a dobře, užijete si celodenní zábavu, dozvíte se spoustu zajímavých informací a budete si připadat jako ztraceni v čase. Kdo by nechtěl během jednoho dne zažít být jednou nohou v 17. století a zjistit, jak se stát rytířem, udělat pár kroků a ocitnout se v době monarchie, otočit se a potkat četníka?

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.