V sobotu 7. července je na zámku v Mníšku pod Brdy připravena volná rekonstrukce bitvy, která připomene událost ze třicetileté války. Roku 1639 sem vtrhla švédská vojska a původní renesanční zámek zničila. 

Samotná ukázka dobývání zámku proběhne odpoledne od 17 hodin, ale již od 10 hodin dopoledne je přichystán bohatý doprovodný program. Návštěvníci se nejdříve projdou tržištěm s ukázkami řemesel, kde si budou moci vyzkoušet třeba kovářskou práci.

Od 11 hodin si prohlédnou vojenské ležení ze 17. století. Naučná stezka je zavede například do polní kuchyně nebo ubikací mušketýrů a dělostřelců. V zámecké zahradě bude po celý den probíhat sled šermířských, hudebních a tanečních vystoupení, účast přislíbilo 20 skupin historického šermu. Mezi nimi třeba Alotrium, Taurus, Rebel a jiní.

Děti se určitě nudit nebudou. V průběhu dne je také čekají zábavné a soutěžní hry s historickou tematikou - a dokonce se budou moci povozit na ručně poháněném dobovém kolotoči. V zámku uvidí speciální dětské prohlídky nebo pohádkový svět v Kouzelném sklepení, mohou malovat ve výtvarné dílně nebo vystoupat na vyhlídku ve věži.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.