V zajímavé expozici o historii oblékání si pak mohou malí návštěvníci při dětské prohlídce všimnout, jak chodili oblečení naši předkové. Je tu zachycena nejen královská a šlechtická móda, ale třeba i plesové šaty z doby Boženy Němcové nebo obyčejné dámské plavky z konce 19. století.

Jenomže z našeho pohledu úplně obyčejné nejsou. Asi bychom tak do vody už nevstoupili. Tehdejší koupací oblek se totiž skládal z řasených nohavic a z šatů nebo tuniky přepásané stuhou v pase. Samozřejmostí byla schovaná ramena, paže i krk a hlavu pokrýval čepec baretového střihu. Jen velmi pomalu se kalhoty zkracovaly, ubývaly rukávy a dámy začaly odhalovat kůži slunečním paprskům.

Model plavek na Mníšku je již poměrně odvážný, protože nohavice už nesahaly až ke kotníkům, nýbrž pouze ke kolenům. Přitom uběhlo jen pár let od dob, kdy součástí dámských plaveckých úborů byly dokonce punčochy a střevíce. Umíme si představit, že neutopit se v tom musel být rozhodně obdivuhodný výkon.

Výstavka módy je k vidění na závěr dětských prohlídek. V sobotu 19. května můžete navštívit Pohádkové prohlídky s královnou Elsou, v neděli 20. května Putování za zámeckými skřítky. Děti brzy uvidí na Mníšku i šermíře, na sobotu 9. června se připravuje Rytířský den se stánky, hrami, soutěžemi a bitvou o zámek.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.