Chcete si udělat krátký výlet kousek od Prahy? Navštivte zámek Mníšek pod Brdy, kde se třetí adventní víkend konají speciální Vánoční prohlídky. Jsou určeny dětem i dospělým a každý se jistě dozví něco nového a zajímavého.

Děti potkají oblíbenou ledovou královnu Elsu, které prozradí, jak slaví Vánoce a na co se nejvíc těší. Dospělí uslyší například o tom, odkud pochází vánoční hvězda, proč dřív děvečky na Štědrý den vařily knedlíky, jaká je správná barva adventního věnce nebo co společného má se stromečkem autor Lišky Bystroušky. 

Dohromady si pak všichni vyzkouší některé vánoční zvyky a užijí spoustu zábavy. Pustí si lodičku, hodí botou, prohlédnou provaz kolem stolu, nakouknou pod hrníček nebo stoupnou na sekyrku. Proč to všechno? To zjistíte na prohlídce. Na závěr se třeba dozvíte, proč je dobré si o Štědrém večeru pomazat tváře medem. 

Děti pak mohou také malovat ve výtvarné dílně nebo navštívit pohádkové bytosti ve sklepení zámku. A dospělí si třeba vyšlápnou na půdu a na vyhlídku z hodinové věže. Přístupné jsou ale i klasické prohlídky a kdo se chce dozvědět něco o historii zámku, může navštívit komnaty na dvou prohlídkových trasách. Na nich není, na rozdíl od Vánočních prohlídek, nutné si místo zarezervovat. 

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.