Mezi fiktivní rodáky města Mníšku pod Brdy patří roztomilý klučina, školák Kája Mařík, hlavní hrdina stejnojmenné knížky. Autorkou tohoto milého a dnes stále oblíbenějšího literárního počinu je skutečná místní rodačka Marie Wágnerová, píšící pod pseudonymem Felix Háj.

Marie Wágnerová se narodila zdejšímu panu řídícímu učiteli Augustinu Černému. Po studiích a nevydařeném manželství se vrátila do Mníšku. Hrála v kostele na varhany, cvičila v Sokole a stala se hospodyní pana faráře Rause, jenž se podstatnou měrou zasloužil o to, že Kája Mařík spatřil světlo světa.

Že o něm ještě nenatočili žádný film? Od loňského podzimu už to není pravda. Na Slovensku se rozhodli tuto křivdu napravit. Za přispění Společenství dětí a mládeže při římskokatolickém farním úřadu v Radošovicích a paní režisérky Silvie Kudláčové vznikl zajímavý projekt. 

Jeho výsledkem je film „Mauí chuapec z Radošovec“, inspirovaný naším Kájou, který je z brdských lesů přenesen do Záhoří, regionu na západním Slovensku. Představí nám místní záhorácké nářečí i malebné lidové kroje, každodenní život na vesnici v době před sto lety i slavení různých církevních svátků.

Nyní přišel čas také na jeho českou premiéru, kterou máme možnost zhlédnout od 14:30 hodin v sobotu 9. května v prostorách bývalého kláštera barokního areálu na Skalce nad Mníškem. Projekcí bude provádět redaktorka radia Lumen Anna Božková, která diváky seznámí s hlavními hrdiny filmu, paní režisérkou i dalšími tvůrci. Právě o Skalce, jež se tyčí nad Mníškem, v knížce nad Lážovem, existuje teorie, že zrovna sem byl umístěn domov Káji i jeho věrné kamarádky Zdeničky. 

A kudy všude Kája při svých každodenních dobrodružstvích pobíhal? Chodil do staré školy, ministroval v kostele, klouzal se na zamrzlém rybníku, ba i do samotného zámku zavítal. V zámecké chodbě se Kája hrozně polekal, stálo tam několik rytířských brnění s kopími v ruce. Přesto se ale uklonil a slušně pozdravil: „Pěkně vítám, a to jsou k nám hosti!“ Jeho neobratný pozdrav na zámeckého pána mile zapůsobil.

Dnes už sice v zámku nepotkáte zámeckého pána, ale místo něj paní hraběnku. Kromě sobotní projekce filmu o Kájovi zveme v Mníšku po celý prodloužený víkend od pátku 8. do neděle 10. května i na návštěvu barokního zámku. Připraveny jsou klasické prohlídky dvou okruhů, speciální kostýmované Prvorepublikové prohlídky, při kterých potkáte i samotnou paní hraběnku, a také speciální prohlídky pro děti s princeznou i se skřítky, Kouzelné pohádkové sklepení nebo výtvarný ateliér.

V červenci letošního roku se navíc v přízemní galerii mníšeckého zámku otevře výstava, která bude Kájovu památku připomínat. Připomene nám nejen milého malého školáka, ale i jeho literární maminku a knižní Lážov. Výstava představí život a dílo Marie Wágnerové, známé výtisky jejích knížek, město Mníšek na starých fotografiích a místa, která patřila Kájovu dětství.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.