Na okraji obce Dřísy, na začátku historické cesty na vrch Cecemín, kde najdete nejstarší vinici v Čechách, uvidíte dnes na třístupňovém podstavci opět sochu sv. Václava.

Původ sochy knížete Václava, drtícího mestůvkou hroznové víno v putně, neznáme, ale je možné se domnívat, že pochází z dílny Františka Adámka, žáka slavného Matyáše Brauna. Pro značné poškození byla socha roku 1977 z podstavce sňata a umístěna do galerie Regionálního muzea v Mělníku. Místo ní byl na podstavec umístěn kovový kříž.

Ke změně došlo až v roce 2015, kdy obecní zastupitelstvo odhlasovalo obnovu původní památky. V následujícím roce začala rekonstrukce a 1. května 2017 byla slavnostně odhalena kopie sochy.

Je vytvořena z přírodního kamene, který se strukturou a barvou blíží originálu. Cílem bylo obnovení jak tematicky jedinečné sochy, která se plně váže k místní historii a Svatováclavské vinici, tak dalších drobných církevních památek – výklenkové kapličky sv. Ludmily a barokní kaple Stětí sv. Jana Křtitele.

Ke zrestaurovaným památkám připojila obec informační tabulky a do jejich blízkosti byly osazeny lavičky a vysázeny nové stromy, aby se lidem ve stínu lépe stoupalo na vrch Cecemín nebo rozjímalo při odpočinku na lavičce.

Pokud se vám proměna u Dřís líbí, můžete ji podpořit v hlasování o Nejlepší proměnu v rámci výstavy Má vlast cestami proměn. Hlasovat můžete na: http://cestamipromen.cz/hlasovani - najdete ji pod číslem 86.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.