Hubert, který slaví svátek v pátek 3. listopadu, je znám jako patron myslivosti. Velkou podzimní poctu lesu a myslivosti slibují Svatohubertské slavnosti, které se již poosmé uskuteční první listopadový víkend na zámku Loučeň.

A kde jinde také slavit svátek patrona všech lovců a myslivců než na zámku Jeho Jasnosti Alexandra Jana Vincenta prince z Thurnů a Taxisů. Kníže Alexandr byl po celý život velkým myslivcem. Svědčí o tom velkoryse upravená Jabkenická obora, ale i jeho lovecké výpravy především do Afriky. Jeho trofeje mohou dnes lidé obdivovat v Národním muzeu, kterému je Alexandr daroval.

V rámci Barokních svatohubertských slavností uspořádá zámek Loučeň výstavu obrazů jednoho z nejznámějších malířů přírody a mysliveckých tradic Evropy, českého rodáka v současnosti působícího především v Německu Václava Nasvětila.

Při oslavě bude slavnostně vysvěcena kaplička sv. Huberta v obci Loučeň, odhalen obraz Vidění sv. Huberta od Václava Nasvětila a následný průvod ke kostelu. Originál bude vystaven na zámku Loučeň. Mši bude sloužit místní farář R.D. Mgr. Lukáš Hrabánek

Legenda o praví, že po těžkém životním osudu, kdy při porodu zemřela jeho žena, jej oslovilo v přírodě při lovu nečekané setkání s jelenem, který měl mezi parožím zářící kříž. A promluvil k němu: „Huberte, proč stále lovíš a honíš zvěř. Je na čase, abys začal hledat mě, který se za tebe obětoval.“

Venkovní program nabídne komentovanou prohlídku Jabkenické obory. V Jabkenické oboře byly chování jeleni, daňci a černá zvěř, kromě nich byla rodem Thurn-Taxisů přivezena také cizokrajná zvířata. Obora byla zrušena v roce 1943 a obnovena až v roce 1964, její plocha zaujímá 567 hektarů. V současné době se v oboře chovají daňci.

Jabkenice proslavil hudební skladatel Bedřich Smetana, který v letech 1875 až 1884 bydlel v místní myslivně. Myslivna patřila jeho zeti, který byl lesmistr v okolních lesích. Malebné okolí obce a hluboké lesy byly inspirací pro opery Hubička a Čertova stěna.

Na zámku se představí především pomocníci myslivců. Setkáte se s ukázkami výcviku a práce loveckých psů. Na návštěvníky čeká také setkání se sokolníky, ale především s jejich opeřenými svěřenci. Všichni dravci jsou zvyklí na lidi a je možné se s nimi vyfotit. 

Královéhradecká společnost lesních rohů si pro tento ročník připravila barokní kostýmovaný koncert k poctě zakladateli české myslivosti Františku Antonínovi hraběti Šporkovi, který na nedalekém zámku Lysá nad Labem žil a založil Řád svatého Huberta. Koncertní pásmo je připraveno po oba dny do zámeckého kostela.

Co by to bylo za slavnosti myslivosti bez dobrého jídla a pití? Mnoho lidí, když slyší zvěřinové hony, si představí Slavnosti sněženek. To platí o to víc, když se zámek nachází v kraji Bohumila Hrabala. Zvěřinové hody s bohatým menu budou po oba dny v restauraci Vtipná kaše i v restauraci zámeckého hotelu Maximilián.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.