Romantický barokní zámek Loučeň obklopuje rozlehlý anglický park s unikátním souborem labyrintů a bludišť. Zámeckými komnatami návštěvníky provede sám kníže či kněžna. Dozvíte se atraktivní příběhy života na zámku zhruba před sto lety. 

K zámku, jehož knížecí obyvatelé založili dodnes prosperující cukrovar, neodmyslitelně patří gastronomické zážitky všeho druhu. Již poosmé se na Loučeni lze zúčastnit Slavností mlsných jazýčků. Král Mlsoň a jeho poddaní připravili bohatý program pro děti i dospělé a nezapomněli ani na tradiční sklizeň bonbonovníku nebo gurmánské prohlídky zámku.

Z minulých sedmi ročníků vybrali to, co se návštěvníkům nejvíce líbilo. Uslyšíte královský orchestr dirigenta Zvonimíra Veselky. Na nádvoří vás uvítá kuchařka Aninka, která vám prozradí několik receptů ze zámecké kuchyně. Malí i velcí si vyzkoušejí svoje dovednosti při soutěžích ve stavbě cukrového hradu nebo při pojídání koláčů a vtipné kaše na čas. Při zámeckých prohlídkách je připravena ochutnávka čokolády.

Čokoládová prohlídka

Kněžna nebo jiný člen knížecí domácnosti vám během prohlídky sdělí, odkud se čokoláda vzala, a z čeho se vlastně vyrábí. A co by to bylo za čokoprohlídku, kdyby se na ní o čokoládě jen mluvilo? Čokoláda při ní pochopitelně musí projít i vašimi chuťovými pohárky.

Během prohlídky ochutnáte různé druhy mléčné čokolády i výtečnou francouzskou bílou čokoládu. Vaše jazýčky ohodnotí, jaká je nejlepší: ta, která chutnala knížeti Alexanderovi, ta, kterou si nechávala přivážet kněžna Marie, nebo ta, kvůli které se vrátil německý básník Rainer Maria Rilke?

Pro pány bude na závěr prohlídky speciální překvapení: absintové pralinky. Jemnější dámské jazýčky uvítají nugátové pralinky a pro děti bonbóny ve tvaru autíčka, lodičky nebo nějaké pohádkové postavičky.

Pohádkové putování zámeckým parkem

Malí návštěvníci se mohou těšit na setkání s celou řadou pohádkových postav při soutěžním putování zámeckým parkem.

Vodník, Ježibaba z Perníkové chaloupky i Slepička shánějící vodu pro kohoutka si připravili stanoviště s úkoly. Kdo splní zadání od pohádkových postav, obdrží v cíli malé překvapení.

Pohádky v amfiteátru

Když je zámek plný dětí, nelze zapomenout na pohádky. Herecká družina Krále Mlsoně si připravila dva divadelní kousky.

V zámeckém amfiteátru zazní pohádka O kouzelné květině a Zlý čaroděj.

Sklizeň bonbonovníku

V zámeckém parku rostou různé vzácné dřeviny. Jeden strom je nadmíru výjimečný. Bonbonovník cukroplodý roste pouze na Loučeni. Vždy první říjnovou sobotu je čas na sklizeň. Na tento okamžik čekají spousty dětí a rok co rok ho pomáhají řádně očesat.

Pro milovníky sladkého i slaného bude k dispozici v okolí zámku celá řada stánků. Do Mlsoňova království přivezou minikoblížky, palačinky, langoše, bramborové spirálky, trdelník, klobásy, párky v rohlíku, královskou čokoládu i cukrovinky.

Sobota 7. října je tím dnem, kdy gastronomie opanuje celý zámek.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.