Labyrinty byly součástí kostelů už od 4. století našeho letopočtu. Šlo o dědictví antiky, které křesťanství převzalo, stejně jako jiné tradice. Labyrinty měly v kostelech sloužit k meditaci a ke kontaktu člověka s tím, co je posvátné.

Ve 13. století se obrovské labyrinty nacházely na podlaze francouzských katedrál, třeba v Remeši,  Amiensu nebo v Chartres. Do Chartres dodnes láká tisíce turistů nejen unikátní gotická katedrála, ale i obrovský středověký labyrint na podlaze hlavní lodi, vytvořený z černých a bílých kamenů.

Tento třináctimetrový kruh, rozdělený na čtyři části, vyplňuje 261,5 metru dlouhá bílá stezka vedoucí spirálovitě do středu. V centru se původně nacházela měděná deska zobrazující Thesea zabíjejícího Minotaura. Deska však byla roztavena, aby měl Napoleon surovinu pro výrobu děl. Boj hrdiny s nestvůrou zobrazoval antickou báji, podle níž král Minos v labyrintu uschoval Minotaura - napůl člověka a napůl býka. Minotaurus pozřel každoročně několik mladíků a dívek. Až jeden z nich, statečný aténský hrdina jménem Theseus, ho zabil. Theseovi pomohla dcera krále Minoa jménem Ariadne a její osudové klubko nití, které mu pomohlo najít cestu zpět.

Pocta pro krále Karla IV. na zámku Loučeň

Královský labyrint, který na Loučeni vznikne při příležitosti 700 let od narození Karla IV., bude mít velikost, tvar i symboliku takovou, jakou by mohl mít podle zadání Karla IV. pro stavbu Svatovítské katedrály.

Vybudováním labyrintu chce zámek Loučeň připomenout dobu dětství Karla IV. a přidat k odkazu Karla IV. prvek, který patřil k jeho době, ale nebyl v Čechách zrealizován. Když v roce 1344 položil Karel IV. základní kámen Svatovítské katedrály, byly chrámové labyrinty součástí monumentálních gotických katedrál ve Francii.

Podobný labyrint je také v katedrále v Chartres, která svým vzhledem připomíná svatovítskou katedrálu na Pražském hradě. Stezka kruhového labyrintu o průměru 10 metrů bude nejen geometrický symbol a připomínka historie, ale především geo-energetická spirála.

Zámek Loučeň je od roku 2011 otevřen nepřetržitě po celý rok. Předem ohlášeným skupinám, pokud to bude provozně možné, otevře kdykoli, tedy i mimo provozní dobu.

Otevírací doba: leden, únor, březen - víkendy v 11 hodin klasická prohlídka, ve 13 hodin dětská prohlídka, ve 14 hodin klasická prohlídka a v 15 hodin čokoládová prohlídka. V případě většího zájmu doplní zámek i další časy. Organizované skupiny po předchozím objednání i ve všední dny.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.