Už 4. Silvestr v jednu začnou slavit rodiny s dětmi na zámeckém nádvoří plných 11 hodin před českou půlnocí. Ve 13 hodin středoevropského času totiž přichází Nový rok na první místo na planetě, kde je podstatně tepleji, než v ladovských Čechách.

Tropické souostroví Kiribati

„Tříhodinový program spouštíme ve 13 hodin a z oněch míst, kam vstoupí Nový rok nejdřív, si opět vybíráme tropické souostroví Kiribati. Místo šál si vybraní účastníci nechají obestřít krk věnci z tropických rostlin, které už máme pro část návštěvníků připravené,“ informoval manažer zámku Jiří Senohrábek.

Nejstudenější obydlené místo

Kdo by čekal, že tam, kam přijde Nový rok jen o hodinu později, musí být velmi podobné klima jako na horkém Kiribati, ten se opravdu mýlí.

„Ve 14 hodin se všichni, kdo přijdou na silvestrovskou oslavu na Loučeň, ocitnou v zásadně odlišeném prostředí – totiž v Omiakonu, tedy na nejstudenějším obydleném místě na Zemi, v takřka nejsevernější a zároveň nejvýchodnější výspě Ruska,“ láká návštěvníky akce jednatelka zámku Kateřina Šrámková.

Mnohé děti, které na zámek Loučeň na Silvestra zavítají se svými rodiči, se díky organizátorům v okamžiku promění ve zvířata ze studené tajgy. Jak k oné proměně dojde, nechtějí organizátoři prozradit.

Ostrov plný lidožroutů

Studenou exotiku vymění v 15 hodin silvestrovská zámecká společnost opět za hřejivější končiny, kde ale číhá velké nebezpečí: Papua - Nová Guinea je totiž historicky známá coby ostrov plný lidožroutů.

„Lidožrouty ale pěkně zchladí náš sněhulák, se kterým si papuánští kanibalové tak trochu nebudou vědět rady. Vždyť Papuánci uvidí během našich zámeckých silvestrovských oslav poprvé v životě sníh," prozradila další perličku z programu Kateřina Šrámková.

Přípitek šampaňským pro rodiče

Pořadatelé se postarají i o to, aby také rodiče mohli oslavit poslední den v roce. „Alespoň tomu z rodičů, který nebude řídit, by se mohla zamlouvat nabídka pravých šampaňských vín. Ruku na srdce: už jste si někdy připili na Silvestra místo Bohemky opravdu pravým francouzským šumivým vínem?” ptá se na dálku čtenářů Jiří Senohrábek. „U nás na Loučeni to zažijete,“ dodal.

Mezi Štědrým dnem a Novým rokem

Silvestrovské oslavy na Loučeni skončí zhruba v 15.20 hodin. V jejich rámci je možné navštívit vánočně vyzdobené interiéry zámku a také labyrinty.

Vánočně vyzdobené historické interiéry jsou pro návštěvníky otevřené již nyní denně od 25. prosince do 1. ledna vždy od 10 do 16 hodin.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.