Úžasné je, že víc než polovina jich bylo úplně nových. Sice s dvacetiletým zpožděním, ale přece objevili půvaby Hrabalova Kerska.

Již před polednem se začaly k Lesnímu ateliéru Kuba scházet davy lidí – uvítala je hudba skupiny ToJo Band. Mezi účastníky jsme zaregistrovali např. Jakuba Češku (docenta z Karlovy univerzity), Holta Meyera (profesora slavistiky z univerzity v Erfurtu), Claudia Poetu (italského bohemistu), Miklose Orvosze (majitele Postřižinské hospody v Budapešti), Stanislavu Tichou (místostarostku Nymburka), Evu Tomkovou (zakladatelku facebuku Svět Hrabal), Pavla Benáka (ředitele nymburského pivovaru), Petera Pačaje (slovenského spisovatele), Ryszarda Borowskiho (polského námořního kapitána v. v.), Ivana Kota, Pavla Misíka a Zdeňka Eliáše (přátele Bohumila Hrabala)…

O třinácté hodině zahájil odpolední program moderátor Vítek Špinka a jako první se představili herci nymburského Hálku s částí inscenace Postřižiny – Pepin (nezapomenutelný Jarda Šturma) přijel na čtrnáct dní do nymburského pivovaru, aby tam zůstal do konce života. Vynikající PSB jazz/swing quintet Jiřího Ševčíka se postaral o působivé koncertní vystoupení. K Hrabalovu Kersku už tradičně patří i spisovatelka Zuzana Maléřová, která si v rámci „domácích úkolů z pilnosti“ přivezla k příjemnému povídání a předčítání z Hrabalových textů herečku Marii Drahokoupilovou.

Vítek Špinka měl k rozhovoru k dispozici víc protagonistů: herce Oldřicha Víznera – holiče Bóďu Červinku z filmových Postřižin, Petra Bruknera – traktoristu Janečka ze Slavností sněženek a milionáře z Anglického krále, a herečku Libuši Švormovou, která se vyznala z obdivu k Bohumilu Hrabalovi. Zcela neplánovaně se uskutečnil i rozhovor s vnučkou Rudolfa Hrušínského herečkou Kristýnou Hrušínskou, a tak trochu i s jejím malým synkem Vojtou, který si bez rozpaků udělal z rampy příchodu na jeviště klouzačku.

V druhé hálkovské ukázce z Postřižin si půvabná Maryška v podání Ivy Špinkové léčí pivem zhmožděnou nohu a pánové ze správní rady „to ještě s panem správcem nakonec zkusí“.

Jana Kubová pak s trojicí maďarských přátel (László Polgár, Miklós Orvos, János Rónaszegi) zahájila výstavu maďarských umělců Momentky z Hrabalovy galaxie, kterou si mohli zájemci prohlédnout v přízemí Lesního ateliéru.

S prvním ročníkem třetího desetiletí Hrabalova Kerska byla udělena Cena za šíření dobrého jména Bohumila Hrabala Zlatý Cassius. Byl jí poctěn maďarský bohemista László Polgár. Při převzetí diplomu a keramické kočky řekl dojatě: „Nemám slov! Proč právě já? Moc si toho vážím!“ S pulitrem Postřižinského piva pak přijímal gratulace a ujišťoval, že v Maďarsku se na Bohumila Hrabala nezapomene. „My stejně říkáme, že Hrabal byl vlastně Maďar, který jen náhodou psal česky,“ dodal.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.