V pondělí 18. února 2019 totiž schválilo zastupitelstvo Středočeského kraje uvolnění téměř 50 milionů korun, za které dostane budova muzea novou, přívětivější tvář a další pro jeho provoz nezbytné nové prostory.

Co lze v Nymburce ještě na poslední chvíli uvidět? V hlavní budově muzea jsou přístupné dvě zajímavé expozice.

Ze svých železničních sbírek muzeum připravilo výstavu o železniční historii Nymburka, která byla započata v druhé polovině 19. století. Tehdy zde vznikl největší železniční uzel Severozápadní dráhy na trati mezi Kolínem a Mladou Boleslaví s nádražím, železničními opravárenskými dílnami, výtopnou a železničářskou Kolonií. Provoz na trati Österreichische Nordwestbahn byl zahájen 29. října 1870.

V expozici zájemci o železniční historii uvidí řadu unikátních exponátů, mezi nimiž dominuje například model dvou hal původních nymburských dílen, jsou tu modely lokomotiv, řada autentických předmětů v železniční praxi používaných a velké množství dokumentárních fotografií a dokumentů.

Druhá, neméně atraktivní expozice představuje život, dílo a osobnost spisovatele Bohumila Hrabala. Ten prožil v nymburském pivovaru téměř celé dětství a podstatnou část mládí a Nymburk se stal významným inspiračním zdrojem jeho pozdější literární tvorby. Většina exponátů pochází z jeho osobní pozůstalosti, což dává nahlédnout do nejužšího soukromí slavného spisovatele i jeho rodiny.

Třetí expozice je umístěna v bývalé židovské synagoze. Jejím tématem je Nymburk v proměnách věků, a to od nejstarších archeologických objevů po současnost. Dominantou této sbírky je rozměrný lunetový obraz Alfonse Muchy Poddání Nymburka Léta Páně 1421 Bohu a pražanům, jenž si nic nezadá s obrazy jeho slavné Slovanské epopeje.

Nymburské muzeum je otevřeno denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.