Jan Paulů (* 3. září 1922 - † 15. května 1998) se narodil v Nymburce. Vyučil se zámečníkem, vystudoval průmyslovou školu a pracoval v železničních dílnách v Nymburce, nejprve jako technik, později vedoucí oddělení oprav lokomotiv.

Již v útlém dětství se stal členem Sokola a již jako dorostenec se dopracoval k úspěchům na závodní dráze. Jako běžec se stal členem národního týmu, věnoval se rovněž pětiboji a hrál basketbal. Sportovní kariéru ukončil v roce 1956, kdy se začal naplno věnovat divadlu.

Členem nymburského divadelního spolku Hálek se Jan Paulů stal v roce 1937. Ztvárnil stovky postav, jeho životní rolí se stal Cyrano de Bergerac. Režíroval desítky inscenací, za mnohé přivezl ocenění ze soutěží a přehlídek.

Patřil mezi nejaktivnější členy souboru – v listopadu 1987 oslavil beneficí své tisící představení na prknech Hálkova divadla. Zvolil si pro ni Hrátky s čertem Jana Drdy, sám si představení režíroval a fenomenálně zahrál roli Otce Scholastyka.

Největšího diváckého úspěchu dosáhl v roce 1975, kdy pro oslavy 700 let města Nymburka zrealizoval svoji adaptaci románu Ferdinanda Schulze Nymburská rychta. Premiéru na Kostelním náměstí 6. září 1975 sledovalo 8 tisíc lidí a následně se hra dočkala dvaceti repríz.

Byl i úspěšným autorem, napsal pohádky Honzovy začarované necky, Král 3333, Námluvy princezny Georgíny, Nesnáze draka Bracha, adaptace Broučků či pohádky O Dlouhém, Širokém a Bystrozrakém, divadelní hry Slovo má babička, Ve jménu života, Konec Dona Juana, Nemoc Charlese Calverta, Ocelová lávka, Turecká věž, Tři kostky cukru. Psal i pro Českou televizi.

Jan Paulů byl největší autorskou, hereckou a režisérskou postavou nymburského divadla i nymburské kultury vůbec. Na vernisáži vzpomenou na Jana Paulů jeho přátelé a pamětníci, o hudební doprovod se postarají Ladislav Horák a Jana Ryklová. Výstava se koná od 9. února do 15. dubna (každé pondělí zavřeno).

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.