Ne náhodou zámek v Loučeni navštívily takové veličiny kulturního světa jako spisovatel Mark Twain nebo básník Rainer Maria Rilke, pobývala zde i dcera našeho prezidenta Alice Masaryková a před ní císař František Josef I. či Alexandr I., ruský car.

První písemná zmínka o Loučeni, tehdy ještě tvrzi, pochází z roku 1223, poté dlouho, až do dob třicetileté války, zde coby majitel nebyl znám žádný významný rod. Ovšem roku 1623 se zde objevuje jako vlastník Adam mladší z Valdštejna, zastávající funkci nejvyššího purkrabího.

Další z rodu Valdštejnů, hrabě Karel Arnošt, rytíř Řádu zlatého rouna, nechal v letech 1704 - 1713 tvrz přebudovat na barokní zámek s kaplí. Další majitelka, dcera zesnulého Karla Arnošta Eleanora, sňatkem s Josefem Fürstenberkem převedla majetek na tento rakouský rod - dnes známe Fürstenberky především jako držitele Weitry, centra Witorazska.

Třetí významný rod, vlastnící Loučeň od roku 1809 byli Thurn-Taxisové, podnikající úspěšně v cukrovarnictví i poštovních službách. Jejich vstup na panství proběhl opět díky sňatku, Maxmilián Thurn-Taxis si vzal za ženu kněžnu z rodu Fürstenberků. Anglický park založil roku 1828 Karel Anselm, o šest let později dal vybudovat budovu pro úředníky správy panství, která dnes složí jako hotel Maxmilián.

Právě v nabídce zámeckých aktivit je dnes kromě možnosti ubytování v hotelových pokojích také oblíbený lákavý pobyt přímo v zámeckých apartmánech, pojmenovaných a zařízených v duchu doby tří zde působících významných rodů - barokní modrý Valdštejn, klasicistní červený Fürstenberk a zelený Thurn-Taxis. Další možností strávit romantické noci v areálu pak je zahradní domek knížete Alexandra.

Pobyt v Loučeni má nádech skutečného návratu do starých dob, a to díky působivě vymalovaným a vyzdobeným místnostem, dobovému nábytku a parketám, po drobné detaily interiéru i vzhledem k umístění přímo v zámecké budově a autentických pokojích.

VIDEO: Duch Valdštejnů

Další jedinečností jsou známé labyrinty v parku, tento komplex byl provozovateli zámku pojmenován labyrintárium a jako novotvar patentován - bylo i zažádáno o jeho zařazení do slovníku jazyka českého.

Přímo u zámku najdete buxusové a trávové bludiště, po soumraku se rozzáří na nádvoří mezi kostelem a zámkem světelný labyrint. Po parku jsou rozmístěna další bludiště, jako tisové, kamenné, dlážděné, palisádové, provazové, prstové nebo písmenkové. V spodní partii má své místo i voda - spatříte ji jak v hladině dvou rybníčků, tak zurčící dřevěným korýtkem z pramene ve stráni.

VIDEO: Park a labyrinty

Zámek pro zpestření pořádá i prohlídky noční, s Bílou paní, čokoládou, kostýmované a adventní a vánoční. Otevřeno je po celý rok, i nyní v říjnu denně mimo pondělí, přes zimu samozřejmě v omezeném víkendovém a svátečním režimu.

VIDEO: Procházka zámkem

Okolí je plné dalších turisticky atraktivních míst, jako je Památník Bedřicha Smetany v Jabkenicích, nedaleké zámky Křinec nebo s vkusem zrestaurované Dětenice, mini zoo Chleby, s Kelty spjaté Mcely a Chotuc...

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.