Mohelnice nad Jizerou je nevelká obec asi čtyři kilometry severně od Mnichova Hradiště. Vydáte-li se po staré silnici spojující město s Českým Dubem, nemůžete ji minout.

Budete-li pozorní, určitě si povšimnete malebného románského kostelíčku Nanebevzetí Panny Marie v jejím centru. Je velmi cenný, pochází ze 3. čtvrtiny 12. století. Rozsahem nevelký objekt vás určitě okouzlí, je to nejseverněji dochovaná románská stavba na našem území.

Díky zdařilé rekonstrukci z roku 1876 ji můžeme obdivovat v téměř nezměněné podobě i dnes. Z původního kostela se dochovala obdélná loď, apsida a věž. Budete-li si chtít prohlídnout také interiér, stačí zavolat na telefonní číslo, které naleznete na dveřích.

Kostelíček se nachází na dohled zříceniny hradu a zámku Zásadka. Mohelnicí můžete roky projíždět, a přesto si zbytků někdejší tvrze rytíře ze Zásadky ani nepovšimnete. Zejména v období, kdy se na prudkém břehu nad soutokem Mohelky a Jizery zcela ztrácí v listoví vzrostlých stromů, které ji obklopují. Zato v zimě a po opadu listí je vidět docela zřetelně a naopak nabízí i pěkný výhled.

Od kostela se vydejte po zelené značce, za necelých deset minut chůze dorazíte k cíli. Nenechte se odradit tím, že značka vede přes soukromý pozemek místního zemědělce, na dvoře vás budou zvědavě obhlížet kohouti, slepice i děti. Po pár desítkách metrů již budete stoupat vzhůru podél potůčku lesní cestou. Na jejím konci vás čeká pohled, který byste rozhodně neočekávali. Poměrně udržované ruiny Zásadky obklopuje neskutečně upravené okolí s čmelínem, broukovištěm, ježkovištěm, několika upravenými skalkami a místy pro odpočinek. Obklopí vás pohoda, ticho a klid.

Původně menší gotickou tvrz nechal postavit zřejmě rytíř ze Zásadky, zvaný Ješek Ocas ze Zásadky. V 15. století ji Čuchové z Navarova prodali kvůli dluhům Jiřímu z Poděbrad, koncem 15.století byla již tvrz přestavěna a označována jako hrad; ve století 16. a 17. proběhla její přestavba v renesanční zámek.  Po stavovském povstání byl předposlední majitel Václav Budovec z Budova v roce 1621 popraven.

Zkonfiskovaný majetek získal Albrecht z Valdštejna, byl připojen k panství Mnichovo Hradiště a stal se součástí valdštejnského majetku až do roku 1945. Za Valdštejnů došlo k postupnému úpadku místního hospodářství. Zámek byl užíván do počátku 19. století, avšak obýval ho již jen panský hajný. Roku 1790 zámek vyhořel, od konce 19. století Zásadka byla již zpustlá.

V současném areálu naleznete zbytky příkopů, hradeb a zdí zámku. Dochovaly se dvě částečně zasypané místnosti v suterénu s valenými klenbami, kamenná ostění oken a oblouková římsa na vnějších průčelích. Ze starších popisů lze vyčíst, že zámek měl sgrafitovou výzdobu.

Zavítáte-li do Mnichova Hradiště, navštivte i Mohelnici a Zásadku, nenabízí vyjímečné skvosty, ale pohodovou atmosféru a klid.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.